kashanccima kashanccima

kashanccima kashanccima

موضوع حمایت از تولیدکنندگان گل محمدی،  صادرات در حوزه گلاب و عرقیجات این روزها متاسفانه با مشکلات متعددی رو به رو است و همین موضوع باعث شده است تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان با دغدغه‌های بسیار زیادی رو به رو باشند و این موضوع به نحوی رمق تولیدکننده را می‌گیرد.
جلسات مختلفی در قالب میز توسعه، میز گلاب و غیره با همکاری اتاق کاشان، اداره صنعت، معدن و تجارت منطقه و عوامل دخیل در این زمینه تلاش شده است تا مشکلات تولیدکنندگان صنعت گلاب و عرقیجات و از سوی دیگر مشکلات گل کاران گل محمدی برطرف شود.
صادرات گلاب و عرقیجات نیز با شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است و عدم صادرات باعث شد تا خسارات قابل توجهی به صاحبان این صنایع وارد شود و بر همین اساس جلسه میز توسعه صادرات گل محمدی و گلاب کشور با هدف تسهیل و شناخت بازارهای هدف در اتاق کاشان برگزار شد.
رئیس انجمن گل سرخ در جلسه میز توسعه صادرات گلاب کشور با تاکید بر اهمیت صادرات غیرنفتی و کمک به رونق تولید، اظهار داشت: گل و گلاب و محصولات وابسته به آن فرصتی برای رونق اقتصادی است و کاشان نیز این فرصت ها را قبلا داشته است.
سید تقی حجازی با بیان اینکه کار را باید با برنامه بیشتری پیش ببریم، افزود: از بخش کوهستانی و کویری در منطقه کاشان درختان تنومندی وجود دارد و باید از فرصت ها به نحو مطلوب استفاده کرد تا اقتصاد رونق داشته باشد.
وی ضمن تشکر از واگذاری میز گلاب به کاشان ابراز داشت: از آنجا که فعالان حوزه اقتصاد گل و محصولات آن ارتباط خوبی با یکدیگر دارند و رقابت سالمی با یکدیگر داشتند و لازم است در برنامه ریزی همسو با یکدیگر عمل کنیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق کاشان صادرات و ارزآوری حوزه گلاب را یکی از اهداف دانست و گفت: جلسات ابتدایی میز گلاب کاشان برگزار شده است و خوشبختانه توانستیم با استفاده امکانات و تجهیزات از آنان خارج از منطقه کاشان در میز گلاب بهره مند شویم و این موضوع را باید به فال نیک گرفت.
رئیس کمیسیون آب و کشاورزی اتاق کاشان با بیان اینکه اسانس از جمله محصولات گل محمدی است که ارزش افزوده بالایی دارد، تصریح کرد: تجربیات زیادی در دهه های مختلف کسب شده و نباید از این تجربیات به راحتی عبور کرد و آن را چشم پوشی کرد.
وی با بیان اینکه می توان از نوشیدنی گلاب در کنار سرو غذا در دیگر کشورها استفاده کرد، تاکید کرد: این موضوع و فرهنگسازی آن نیازمند برنامه ریزی است و باید در این زمینه همفکری کرد و سنگ هایی در طول مسیر است، برداریم.
حجازی با بیان اینکه همفکری در همه ابعاد به ویژه بعد اقتصادی تاثیرگذار است، افزود: میز گلاب فرصت مناسبی است که می توان در حوزه گلاب و عرقیجات گیاهی با برنامه ریزی شاهد پیشرفت آن باشیم و اقتصاد پررنقی در این حوزه داشته باشیم.
منصور صباغیان با بیان اینکه صادرات وضع خوبی ندارد، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که صادرات دارد تعهدات ارزی است به نحوی که برخی از صادرات بازماندند و قید آن را زدند و باید برای تسهیل این روند مسئولان اهتمام ورزند.
وی با بیان اینکه این موضوع یک مشکل مهمی است که باید رفع شود، افزود: از آنجا که صادرات اکثرا به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود و خریداران در آن کشورها ایرانیان هستند از این رو پرداخت آنان غالبا با ریال است و این موضوع باعث می شد که برای ما مالیات حساب شود در حالی که صادرات معاف از مالیات است.
صادرکننده کاشانی با بیان اینکه صادرات در حوزه فرش نیز این مشکل وجود دارد، افزود: کشورهای دیگری نیز در منطقه رقیب اصلی برای ایران محسوب می شود در حالی که بخش قابل توجهی از کاشان در حوزه گلاب و عرقیجات فعال هستند و توجه بیش از پیش در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
وی ضمن تاکید بر تقویت بازاریابی گلاب گفت: فرهنگ مصرف گلاب و عرقیجات روز به روز افزایش پیدا می کند و لازم است بازاریابی در این زمینه تقویت شود تا کشور در این زمینه عقب نیفتد.
نوابی نیز در رابطه با مشکلات حوزه صادرات گلاب و عرقیجات با بیان اینکه با گذشت بیش از چهار دهه از عمر با برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب متاسفانه یک تیم اقتصادی به دنبال تقویت صادرات نبوده است، اظهار داشت: برخی کشورها که در اقتصاد قدرتمند هستند نیازهای کشورهای دیگر را شناسایی و د،ر راستای رفع نیازهای آن کشورها تولیدات خود را تقویت می کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه تیم اقتصادی در بدنه دولت به ویژه در وزارت امور خارجه ما وجود ندارد، افزود: ما این تقاضا را از دولت جدید داریم که تیم اقتصادی قوی در وزارت خارجه داشته باشیم و لازم است در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ شود.
عضو اتاق کاشان با بیان اینکه ضعف در این زمینه مشکلاتی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد کرده است، ابراز داشت: صادرکنندگان به همین دلیل با مشکلات متعددی رو به رو هستند و لازم است مسئولان در این زمین اهتمام ورزند.
 اتاق سنندج در نظر دارد ویدئو کنفرانسی امروز دوشنبه 21 تیرماه ساعت 12 با موضوع "بررسی مشکلات فعالان اقتصادی با توجه به وقفه واقع در داد و ستد بازرگانان در اقلیم کردستان عراق ، به سبب بروز معضلات حقوقی و قضائی با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه و دبیر کل اتاق مشترک ایران عراق به ادرس ذیل برگزار کند.

https://webanyweet.ir/LoginToMeeting?meet=Business

 
 

ه اطلاع صادرکنندگان متقاضی شرکت در رویداد انتخاب صادرکننده نمونه ملی سال ۱۴۰۰ می‌رساند، با توجه به پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و استقبال متقاضیان برای حضور در این رویداد مهم مهلت ثبت‌نام انتخاب صادرکنندگان نمونه ۱۴۰۰ تا تاریخ ۲۵ تیرماه امسال تمدید شد.

گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند ضمن ثبت نام در سامانه http://tpo.ir/exp۱۴۰۰ نسبت به تهیه اسناد و مدارک مرتبط اقدام کنند.

یادآور می‌شود، از پایان مهلت ثبت نام بلافاصله مرحله تحویل اسناد و مدارک به دبیرخانه ستاد صادرکنندگان نمونه ملی آغاز خواهد شد.

چهارشنبه, 09 تیر 1400 16:28

تبریک روز صنعت و معدن

رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی کاشان در آستانه روز ملی صنعت و معدن، طی پیامی ضمن تاکید بر نقش صنعتگران و معدن‌کاران کشور در پیشرفت و شکوفایی ایران، این روز را به کارآفرینان و تلاشگران عزیز حوزه‌های صنعتی و معدنی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق کاشان، محمود تولایی در این پیام آورده است: اصلی‌ترین پایه‌های اقتصاد در کشور ایران، «صنعت و معدن» است. صنعت هر کشور در کنار معدن و کشاورزی آن می‌تواند عمده فعالیتهای تولیدی یک جامعه را دربرگیرد و به‌طور مسلم نقشی حیاتی را در پیشرفت اقتصادی ایفا کند.

روز ملی صنعت و معدن فرصت مغتنمی است تا با تبیین و معرفی دستاوردهای صنعتی و معدنی و نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری، ذیل همکاری و همراهی بخش‌های دولتی و خصوصی و البته با تکیه بر توان ملی و تولیدات داخلی صادرات محور، زمینه بهره‌برداری مناسب از فرصت‌های رشد و توسعه فراهم شود و نقش کلیدی این دو بخش به‌عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یادآور گردد.

نقش بی‌بدیل تلاشگران صنعتی با توجه به تمامی محدودیت ها و تحریم‌ها و بحران بیماری کرونا و نیازمندی مردم بزرگوار در حوزه‌های مختلف خاصه بهداشت و درمان قابل تقدیر است. فعالان اقتصادی در راستای کمک به پیشگیری و درمان این بیماری، با خرید و تامین تجهیزات مورد نیاز برای مراکز بهداشتی و درمانی و تولیدات چند برابری محصولاتی چون ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده، دغدغه و احساس مسئولیت اجتماعی و کمک به حفظ سلامت مردم را به منصه ظهور رساندند.

اینجانب ضمن قدردانی از همه تلاش های مجاهدانه بخش‌های تولیدی خصوصی فرارسیدن دهم تیرماه، روز ملی صنعت و معدن را به همه‌ تولیدکنندگان، صنعتگران، معدنکاران و همه بخش‌هایی که در پی ارتقاء و عظمت تولید کشورند، تبریک عرض نموده، با عنایت به نام‌گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها»، امیدوارم با یاری پروردگار، و همکاری و یاری مدیران دولتی شاهد بهبود فضای کسب‌وکار و مانع‌زدایی از فرآیند تولید باشیم. دوام توفیقات این عزیزان را از خداوند متعال خواستارم

جشنواره کارآفرینان برتر همه ساله با هدف شناسایی، انتخاب و معرفی کارآفرینان در سراسر کشور انجام می شود و تاکنون سیزده دوره جشنواره از سوی این وزارتخانه برگزار شده است.

فراخوان چهاردهمین جشنواره سراسری کارآفرینان برتر با هدف الگوسازی از کارآفرینان موفق و ایجاد رقابت و همکاری میان فعالان عرصه های اقتصادی آغاز شده و کارآفرینان تا دهم مرداد از طریق Karafarinanebartar.mcls.gov.ir یا سایت Karafarinanebartar.ir  ادامه دارد و تفاوت مهم این دوره از جشنواره با سایر دوره ها بخش گردشگری و صنایع دستی است که به عنوان یکی از بخش های تخصصی جشنواره در کنار بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات اضافه و از همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این دوره استفاده شده است.

بنابراعلام سازمان محیط زیست استان اصفهان و با عنایت به اجرای بند (ن) تبصره ششم قانون بودجه سال ۱۳۹۹ با موضوع اعطای تسهیلات به صنایع آلاینده جهت رفع آلودگی، با تأمین این منابع، اعطای تسهیلات به صنایع آلاینده جهت رفع آلایندگی در صورت احراز شرایط موردنیاز قابل اجر خواهد بود.

الزامات و شرایط دریافت تسهیلات رفع آلایندگی
۱- ارائه فرم تکمیل شده صندوق ملی محیط‌زیست با برنامه زمانی کمتر از یک سال جهت اجرا که به تائید اداره کل محیط‌زیست استان مربوطه رسیده باشد.

۲ ارائه اطلاعات آلایندگی واحد صنعتی.

۳- ارائه مطالعات فاز یک برنامه رفع آلایندگی که توسط مشاور تهیه شده است.

۴- لیست و مشخصات فنی تجهیزات موردنیاز جهت رفع آلایندگی به همراه پیش‌فاکتور معتبر تجهیزات.

۵- برآورد هزینه کل طرح شامل: ابنیه و سازه‌ای، مکانیکال، الکتریکال، طراحی، مشاوره و ...

طبق اعلام معاونت محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست، این تسهیلات به‌صورت وام با سود ۱۰ تا ۱۲ درصد و با اقساط بلندمدت (۴ تا ۵ ساله با توجه به طرح ارسالی) قابل پرداخت است.

صاحبان صنایع دارای آلایندگی در صورت نیاز به آموزش‌های لازم جهت دریافت این تسهیلات می‌توانند با دبیرخانه بررسی پروژه‌های آلاینده مستقر در معاونت محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست (آقای مهندس میرزایی و خانم مهندس شرفخانی) تماس بگیرند.   52 676

به گزارش روابط عمومی اتاق کاشان محمود تولایی پس از دیدار با محمدنور آزادی رئیس اداره شعب بانک ملی استان اصفهان با اشاره به موقعیت ویژه منطقه کاشان از لحاظ اقتصادی و صنعتی اظهار داشت: یکی از مهمترین درخواست های صنعتگران و بازرگانان منطقه کاشان همکاری و تعامل شبکه بانکی با آنها در حوزه های مختلف اقتصادی و صادراتی بوده است.
وی با بیان اینکه نرخ تاخیر پرداخت ها و مانده بدهکار بانک ملی از دیگر بانک ها بهتر است، ابراز داشت: ظرفیت بانک ملی ۱۰ برابر بیشتر از موقعیت کنونی است که متاسفانه توجهی به آن نشده است.
رئیس اتاق کاشان با اشاره به تنزل بانک ملی در بین دیگر بانک های شبکه بانکی تصریح کرد: دیگر بانک ها با تغییر قوانین و خدمات خود توانسته اند در این زمینه اقدامات و فعالیت های خوبی ارائه دهند.
وی یکی از مشکلات صنعتگران و بازرگانان منطقه کاشان را حد پایین اعتبارات در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل و ظرفیت های موجود در منطقه کاشان در حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی و بازرگانی حد اعتبارات لازم بود که افزایش یابد‌.
تولایی با اشاره به افزایش نرخ ماشین آلات صنعتی بیان داشت: برای مثال ماشین آلاتی که قبلا با 5 میلیارد تومان خریداری می شد هم اکنون با بیش پرداخت ۶۵ میلیارد تومان خریداری می شود که اعتبارات کنونی جوابگوی صنعتگران منطقه نبود.
وی در پایان این نشست ضمن تشکر از مسئولین بانک ملی و همکاری های این بانک و با توجه به مذاکرات انجام شده و موافقات اخذ شده اظهار کرد: مقرر و مصوب شده تا تسهیلات سرمایه در گردش تا ۵۰ میلیارد ریال، تسهیلات سرمایه ثابت تا ۱۰۰ میلیارد ریال، ضمانت نامه ریالی تا ۲۰۰ میلیارد ریال و اعتبار اسنادی داخلی به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کند.
یکشنبه, 30 خرداد 1400 23:14

راه اندازی سامانه مکاتبات

بنابر اطلاع سازمان صمت استان اصفهان، سامانه مکاتبات emokateb.ir برای اشخاص حقیقی و حقوقی که دسترسی به سامانه دولت ندارد راه اندازی شده است.

دریافت راهنمای ورود به این سامانه از لینک ذیل قابل بهره برداری است.

52 676

مهلت نام‌نویسی مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا به ویژه در بخش‌های گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل تا پایان شهریور ۱۴۰۰ بر اساس همان دستورالعمل و شرایط ابلاغیه قبلی تمدید شد.

52 676

بیشت و هفتمین نمایشگاه ماشین آلات و محصولات نساجی تهران (IranTex) از ۱۴ الی ۱۷ آذر ۱۴۰۰ در شهر تهران کشور ایران برگزار خواهد شد.
علاقمندان جهت ثبت نام اولیه فرم ذیل را تکمیل و با 5-26409902-021 تماس حاصل نمایند.
52 676

 

صفحه1 از117