شنبه, 18 بهمن 1399 17:43

کاشان نیازمند گمرک واردات است مطلب ویژه

محمود تولایی صبح امروز در جمع صنعتگران منطقه و در مراسم افتتاح ساختمان جدید بانک توسعه صادرات ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر  اظهار داشت: واحدهای تولیدی و صنایع منطقه کاشان به ویژه شرکت‌های فرش ماشینی نیازمند گمرک‌ واردات هستند، این منطقه در سه دهه گذشته صادرات را آغاز و یکی از شهرستان‌هایی است که حرفهای زیادی  برای گفتن در این خصوص دارد.
وی با بیان اینکه با ایجاد زیرساخت‌های صادراتی کاشان در راستای تسهیل امور صادراتی صورت پذیرفت، افزود: ایجاد زیرساخت‌های صادراتی در کاشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه کاشان در حوزه صنعتی ظرفیت های بسیار بالایی دارد به نحوی که دومین تولیدکننده فرش ماشینی در جهان و نخستین تولیدکننده کشوری محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه گمرک منطقه کاشان دارای مشکل حاد است، گفت: ساختار گمرک کاشان اصلا مناسب نیست و در این زمینه مشکلات بسیار زیادی وجود دارد و زیرساخت‌های لازم در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم حضور مسئولان وزارت اقتصاد در این منطقه مشکل گمرک را حل کند.
تولایی با بیان اینکه عمده مواد اولیه صنعت فرش ماشینی منطقه کاشان وارداتی است، تصریح کرد: امیدواریم عملیات اجرایی ایجاد زیرساخت‌های گمرک کاشان حداکثر تا اوایل سال آینده آغاز شود چراکه صنایع مختلف نیازمند گمرک است در حالی که امور واردات خود را عمدتا  در مرزهای غربی و یا بندرعباس انجام می‌دهیم در حالی که این موضوع خوب نیست.و مشکلات متعدد برای تولیدکنندگان ایجاد میکند.
وی با اشاره به تلاش اتاق کاشان برای راه‌اندازی بانک‌ها، بیمه تخصصی و گمرک در این شهرستان اظهار داشت: یکی از این اقدامات پیگیری افتتاح شعبه کاشان بانک توسعه صادرات ایران است.
به گفته وی، اگرچه در ابتدا بانک توسعه صادرات در قالب باجه در کاشان فعال شد اما در مدت کوتاهی عملکردی بهتر از بیشتر شعب این بانک‌ در سراسر کشور داشت و پس از ۲ سال به شعبه کاشان ارتقا یافت.
 در ادامه معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: تجارت خارجی تأثیر بسزایی در توسعه دارد در حالی متأسفانه کشور ما از این موضوع بهره‌مندی کافی را ندارد.
عباس معمارنژاد با بیان اینکه تجارت دو بخش صادرات و واردات را دارد، افزود: دنیای رقابتی در تجارت خارجی وجود دارد و همه در تلاش هستند که صادرات از واردات بالاتر باشد اما آنچه که اهمیت دارد باید صادرات نفتی را کنار بگذاریم و به صادرات غیرنفتی اهمیت بدهیم.
وی با بیان اینکه امروز صادرات غیرنفتی به صادرات نفتی ما 80 درصد است، ابراز داشت: این موضوع بدین معنی است که اگر یک هزار دلار واردات داشته باشیم 800 دلار صادرات داریم و در صنعت چشم‌انداز نیز تأکید شده که در حوزه صادرات در منطقه رتبه نخست باشیم.
معاون وزیر اقتصاد و دارائی با بیان اینکه تنوع صادراتی ما در کشور بالا نیست، گفت: ما باید تنوع صادراتی را در محصولات و مقاصد صادراتی افزایش دهیم در حالی که حدود 700 ردیف صادراتی داریم و مقاصد صادراتی ما نیز محدود است و این نشأت گرفته از تحریم و عدم ساز و کار در این زمینه است.
معمارنژاد ضمن اشاره به صادرات محصولات با فناوری پایین توسط کشور تصریح کرد: این موضوع باعث نمی‌شود ارزش افزوده بالایی برای ما حاصل شود در حالی که این موضوع از اهمیت بالایی در حوزه صادراتی وجود دارد اما صادرات کشور با فناوری بالا یک درصد از صادرات را شامل می‌شود.
وی ضمن اشاره به عدم عملیات اجرایی احداث گمرک کاشان با وجود تخصیص زمین به این مناسبت تأکید کرد: این موضوع حتما پیگیری می‌شود و مسئولان سازمان گمرک جلسات لازم برگزار و در راستای ایجاد گمرک کاشان نیز تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.
خواندن 187 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 بهمن 1399 08:37

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.