تاریخچه اتاق

1 heyatraeise

در سال 1263ش. حاج محمدحسن امین الضرب ـ به نمایندگی از بازرگانان ـ نامه ای به ناصرالدین شاه نوشت و از او خواست تا شورایی از تجار تشکیل شود تا آنان به وسیله ی مبارزه با فساد، حمایت صنفی از کالاهای داخلی در رقابت با واردات خارجی، تأسیس بانک و تشکیل سازمانهایی که نظارت بر کیفیت کالا را بر عهده داشته باشند، به دفاع از سرمایه ی خود بپردازند. پس از چندی با تایید شاه، در دوره ی مجلس وکلای تجار در تهران تشکیل شد و همزمان با آن در 16 شهر مهم صنعتی و بازرگانی کشور، مجالس وکلای شهرستانها تشکیل شد. این مجلس در کاشان - که در آن زمان یکی از قطبهای صنعت و بازرگانی کشور محسوب می شد- با حضور این افراد تشکیل شد: حاج سید محمد ابراهیم تاجر بروجردی، حاج سید محمد جعفر تاجر  طباطبایی ، ، حاج لطفعلی تاجر تبریزی، حاج میرزا عبدالرحیم تاجر کاشانی، حاج علی نقی تاجر کاشانی، آقا محمد جعفر، حاج غلامرضا تاجر کاشانی، حاج محمد علی تاجر کاشانی، حاج ابوالقاسم تاجر کرمانشاهی، حاج ابوالقاسم تاجر کاشانی، آقا محمد حسین (پسر حاج محمد مهدی تاجر صالح آبادی).
پس از بحران ناشی از جنگ جهانی اول اتحادیه ی تجار برای رفع مشکلات آنان تشکیل شد؛ این اتحادیه در شهرستانهای بزرگ و با اهمیت کشور هم تشکیل شد که یکی از آنان کاشان بود. به تدریج اتحادیه ی تجار با شهرستانها هماهنگ شد و یک شبکه ارتباطی گسترده میان تجار شهرهای مختلف به وجود آمد.

در سال 1308ش. ، کاشان به همراه شهرهای اصفهان، اردبیل، تبریز، ساری و مشهد مجوز تأسیس اتاق تجارت را اخذ کرد. در اواخر همین سال، انتخابات اتاق کاشان برگزار شد؛ اما این انتخابات مورد اعتراض گروهی از تجار کاشانی قرار گرفت: آنان تلگرافی شکایت آمیز به وزارت دربار، وزارت داخله، رئیس مجلس و نمایندگان کاشان در مجلس مخابره و به شیوه ی انتخابات کاشان - که در آن بدون حصول اکثریت برگزار شده بود- اعتراض کردند. در متن تلگراف، اسامی افراد معترض به این شرح ذکر شد:
حاج شریفیان، حاج حسینعلی، حاج سخائی، حاج عراقی، فرشیان، طهماسبی، حسین شریفیان، حسن کیانی، غلامعلی فرشچی، حاج محمد، جواد امین التجار، حسن فرشچی، تقی فرشچیان، علم زاده کاشانی، جعفر کاشانی، فرشچی، حاج علی اکبر، حاج توکلی دبیر صنایع و احمد کاشانی.
وزارت تجارت و فواید عامه پس از بررسی شکایت نامه ی تجار کاشان، نتیجه را به ریاست مجلس شورای ملّی اعلام کرد و در آن اظهار شد که به دلیل آنکه قبلاً هم شکایاتی از این دست شده بود، از «حکومت کاشان که سمت نمایندگی این وزارتخانه را در تشکیل کمسیون انتخابات تجار دارند»، «اطلاعات لازمه خواسته شد» و پس از رسیدگی، اعتراضات، وارد دانسته شده، انتخابات از نظر وزارت باطل است و باید مجدداً برگزار شود.

2 heyatraeiseh

در چهارم خرداد ماه 1309 ش. از سوی وزارت تازه تأسیس «اقتصاد ملی» ـ به کفالت محمد علی فروغی ـ طبق بخشنامه ای به سراسر اتاقهای تجارت در شهرستانها، همگی آنها منحل و پس از آن مقرر شد تا قانون جدید اتاقها تصویب و برای شهرستانها ارسال شود. در آن زمان، علاوه بر تهران در شهرهای دیگری هم اتاق برپا بود که یکی از آنها کاشان بود. در نتیجه طبق قانون جدید، انتخابات اتاقها برگزار شد.در کاشان هم که انتخابات قبلی ابطال شده بود، این امر مهر تأیید دیگری بود بر انجام انتخابات مجدد: انتخابات برگزار شد و این افراد به عنوان اعضای اصلی اتاق تجارت کاشان انتخاب شدند: حاج سید محمد علوی، حاج میرزا آقا احسان، حاج آقا تقی تقوی، ارباب محمد آقای توکلی، حاج محمد علی فرشچی و حاج حسینعلی فرشچی. جلسه های اتاق تجارت کاشان برگزار شد و در آذر 1313ش. کمیسیونی به منظور تجدید انتخابات دوره ی دوم اتاق تجارت برگزار شد. از نتیجه ی انتخابات و وضعیت پس از آن اطلاعی به دست نیامده است.

در سال 1312 ش. که مهمترین عملکرد اتاق تجارت برگزاری کنفرانسی جهت یکسان سازی تصمیمات اتاقها با هدف حفظ و حمایت از مصنوعات داخلی در برابر کالاهای صادراتی بود، نماینده اتاق تجارت کاشان نیز در آن حضور یافت.

در جلسه 19 خردادماه 1314 ش. ، هیئت وزرا تصویب کرد که کلیه ی اتاقهای تجارت پیشین منحل و کشور به 16 منطقه تجاری تقسیم شود و تجار شهرهایی که دارای اتاق تجارت نبودند، باید به مرکز تجاری مرتبط با خود مراجعه می کردند. یکی از این حوزه ها با نام حوزه ی عراق (اراک) بود که شهرهای کاشان، گلپایگان، خوانسار، کمره، چاپلق، دولت آباد، نهاوند، تویسرکان، بروجرد و لرستان را زیر نظر داشت؛ به این ترتیب اتاق کاشان منحل و زیر مجموعه اتاق اراک شد.

عمده فعالیت های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کاشان

 •  جمع بندی پیشنهادات در کمیسیون های تخصصی جهت ارائه به قوای سه گانه در جهت حمایت از بخش خصوصی و حل مشکلات فراراه توسعه اقتصادی کشور و اثرگذاری در مصوبات قانونی مطرح در دولت و مجلس؛
 •  تهیه و ارائه لوایح قانونی و پیشنهاد های مورد نیاز به مراجع ذی صلاح (ایفای نقش مؤثر در تصمیم سازی ها)؛
 • حضور فعال و مؤثر در کار گروه های استان اصفهان؛
 • حضور فعال و مؤثر در کار گروه های کاشان، آران و بیدگل و نطنز؛
 • حضور فعال و مؤثر درهیأت نمایندگان اتاق ایران؛
 • جذب ومعرفی کارشناسان قوانین کار،تأمین اجتماعی،مالیاتی، گمرکی، و … و ارائه مشاوره دراین زمینه ها درمحل اتاق جهت مراجعه اعضا؛
 • معرفی اعضاء جهت عضویت در تشکل و شوراهای مشترک؛
 • برقراری ارتباط با انجمنها و تشکلهای اقتصادی و معرفی اعضاء جهت عضویت در نهادهای مذکور؛
 • ارتباط و همکاری با اتاقهای بازرگانی و صنایع و معادن سایر کشورها؛
 • برگزاری دوره های آموزشی در خصوص بازرگانی خارجی، امور مالیاتی، تامین اجتماعی و زبان تجاری انگلیسی؛
 • برگزاری همایش های آموزشی و اقتصادی مرتبط بانکی، ریالی و ارزی، بیمه، گمرک، قانون کار، مالیات و تامین اجتماعی؛
 • حل و فصل اختلافات اعضا اتاق با ارگانهای دولتی با تعامل و تشکیل جلسه و طرح در کارگروه های تخصصی؛
 • جمع آوری بانک اطلاعات اعضای اتاق جهت معرفی در پرتال راهنمای تجاری؛
 • پذیرش هیئت های تجاری از خارج از کشور(آلمان، فرانسه، ایتالیا، عراق و …)؛
 • راه اندازی محل فیزیکی دیدارها (پاتوق) ومراودات اقتصادی درمحل اتاق؛
 • شناساندن جایگاه ومنزلت اتاق به اعضاء وسایرین (جذب عضوهای جدید) با تسهیل فرآیند عضویت؛
 • صدور گواهی مبداء و تایید اسناد تجاری؛
 • ارائه خدمات جهت شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی؛
 • تعامل با سازمانهای مرتبط با استاندارد کالاها و خدمات؛
 • مبادله اطلاعات با نهاد های آموزشی دانشگاهی و پژوهشی؛
 • تشکیل کمیسیونهای “تامین اجتماعی و کار”، “مالیاتی، تامین مالی و بانکها”، “نساجی و صنایع وابسته”، “آموزش، پژوهش و تحقیقات”، “تجارت خارجی، امور بین الملل و نمایشگاه”، “گردشگری”، “سرمایه گذاری و کارآفرینی”، “کشاورزی، منابع آب و محیط زیست”؛
 • افزایش تعامل دوجانبه اعضاء با اتاق از طریق مجله ماهانه اتاق وارتباطات الکترونیکی؛
 • تأسیس بانک توسعه صادرات، کلینیک کار و اتحادیه گلاب و عرقیات و انجمن ارگانیک؛
 • توانمندسازی زنان عضو اتاق در انجام امور تجارت بین الملل در جهت توسعه اقتصادی کشور و پیشبرد اهداف از طریق کانون بانوان بازرگان اتاق.
خواندن 1340 دفعه