یکشنبه, 05 بهمن 1399 12:18

رئیس اتاق کاشان: رشد منفی اقتصادی کشور در مقابل وصول مالیاتی 25 درصدی فاجعه است. مطلب ویژه

محمود تولایی رئیس اتاق کاشان شامگاه یکشنبه در جمع فعالان اقتصادی منطقه و در حضور معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مقایسه نرخ رشداقتصادی کشور و وصول مطالبات مالیاتی نشان از یک فاجعه است، تأکید کرد: رشد منفی اقتصاد کشور و وصول مالیاتی با رشد سالانه 25 درصد بالاتر با یکدیگر همخوانی ندارد و این مشکل از سازمان امور مالیاتی است که در برابر افزایش سهم  مالیات در بودجه هیچوقت مخالفت نکرده است و به هر طریق وصول کرده است.
وی ضمن اشاره به وجود پرونده‌های تراکنش که بعضا در سطح کشور با افزایش محاسبه حدود ۵تا ۱۰ درصدی برابری و بدون دقت برگه مالیات صادر و به مودی می گویند ما فرصت نداشتیم شما در کمیسیون‌های حل اختلاف بروید حل کنید بعد مواجه چرا هیات های حل اختلاف این مقدار ارقام را تعدیل می کنند؛ چون از ابتدا بدون محاسبه اعلام بدهی کرده اند.
رئیس کمیسیون مالیات تامین اجتماعی و کار اتاق ایران گفت: گاهی اوقات اعلام بدهی می شود و هیچ سند متقنی ندارند و مؤدی مالیاتی هیچ اطلاعی از مدرک آن ندارد و این موضوع یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی است.
تولایی ضمن اشاره به رشد دریافت مالیات ارزش افزوده از حدود 8.1 درصد تا 11.2 درصد در استان اصفهان تصریح کرد: این مهم نشان‌دهنده آن است که مردم و فعالان اقتصادی به وظیفه خود عمل می‌کند و از سویی فرار مالیاتی کاهش یافته است در حالی که این دریافت‌ها سقفی باید داشته و اصرار به افزایش آن فقط فشار به بخش تولید و اقتصاد است.
وی با بیان اینکه ما سوء تفاهماتی با نظام مالیات ستانی داريم  که باید حل شود افزود: ما به دنبال آن هستیم که فعالان اقتصادی دو بار مالیات پرداخت نکنند و این تأکید ما است در حالی متأسفانه نظام مالیاتی ستانی به گونه‌ای است که در حوزه تراکنش‌های بانکی جدا، دفاتر قانونی به نحوی دیگر و متمم نیز به شیوه‌ای دیگر بررسی و مطالبه  می‌شود درحالی که این موضوع باعث شده در مواردی همپوشانی وجود داشته باشد. که بعضا رعایت نمی‌شود.
رئیس کمیسیون مالیاتی، کار و تامین اجتماعی اتاق ایران اظهار داشت: مواجه با افزایش وصول درآمدهای مالیاتی در رشد منفی و شرایط کرونا بودیم. دولت از ابتدای سال هشدارهایی درباره کمبود درآمدهای مالیاتی داده بود و از همان زمان هم بنا را بر این گذاشته بود تا پایه‌های مالیاتی جدیدی تعریف کند. پیش بینی ما همین بود که فارغ از همه این مشکلات  وصولی ها بیشتر خواهد بود همانطور هم که آمارها 7 ماهه نخست سال  نشان می‌دهد وصول دولت از درآمدهای مالیاتی بسیار بالاتر از دوره‌های قبلی بوده و حتی از بودجه هم جلوتر است؛ بنابراین انتظار می‌رود تا حداقل این موضوع باعث شود تا در ماههای پایانی سال با بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی مدارا شود و ادامه این فشار به بخش خصوصی در اصطلاح اصطکاک ایجاد خواهد کرد که از حالت نرم بودن خود خارج شده و سخت و خشن می شود که این موضوع ناخوشایند و حل و فصل آن کاری دشوارترکه به زیان اقتصاد کشور خواهد بود.
وی در پایان خواستار تکمیل کادر متخصص هیات های حل اختلاف مالیاتی و کاهش حساسیت‌ها در این زمینه شد و ابراز داشت: موضوع اعزام کارشناس مالیاتی 250 کیلومتر فراتر از محل خدمت برای مشارکت در یک  جلسات کمیسیون های مالیاتی موضوع خوبی نیست و موجب سوء تفاهم می‌شود در حالی که می‌توان نیروی لازم را تأمین و یا مسئولان و کارشناسان مربوطه را در منطقه کاشان مستقر کرد.

***

در ادامه محمد مسیحی با تأکید بر هوشمندسازی نظام امور مالیاتی کشور گفت: نباید همه مودیان را به یک دید و چشم و احتمال یکسان نگاه کرد و بر همین اساس برای اولین سال قانون 97 مالیاتی برای اولین بار اجرایی و عملیاتی می‌شود و لذا بالغ بر 70 درصد از اظهارات مردم در قالب ماده 100 و یا ماده 97 مورد پذیرش قرار بگیرد و کمتر از 30 درصد پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

مسیحی با بیان اینکه درصدد هستیم با اقدامات صورت گرفته 90 درصد از اظهارات شهروندان را قبول و تنها 10 درصد از پرونده‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم مزاحمتی برای بخش واقعی و شناسنامه‌دار اقتصاد ایجاد نکنیم و یا به حداقل برسانیم.

وی با بیان اینکه انرژی خود را در راستای فرار مالیاتی تمرکز می‌کنیم، تأکید کرد: ما فرار مالیاتی را حداقل 40هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنیم در حالی که برخی افراد مبالغ بیشتری را عنوان می‌کنند اما ما فرار مالیاتی و ظرفیت مالیاتی را تفاوت قائل هستیم.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه 40 درصد از اقتصاد کشور از پرداخت مالیات معاف هستند، افزود: برآورد می‌کنیم که 40هزار میلیارد تومان نیز معافیت مالیاتی در کشور داریم؛ سهم معافیت‌های مالیاتی در اقتصاد کشور آزاردهنده است و بر‌همین اساس برای فرارهای مالیاتی برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه پیگیری فرار مالیاتی نیز باید در چارچوب قانون و مقررات برخورد شود، ابراز داشت: ما از سه هزار و 596 اظهارنامه حقیقی دو هزار و 753 با پذیرش ماده 100 قبول کردیم به نحوی که دو هزار و 715 اظهارنامه صفر اعلام کردند؛ در کاشان از 14هزار مشاغل 9 هزار و 618 مورد ماده 100 بوده که هشت هزار و 700 اظهارنامه صفر اعلام شده که ما آن را می‌پذیریم.

وی ضمن اشاره به درآمدهای نفتی و غفلت از درآمدهای مالیاتی افزود: تحریم‌ها و کاهش فروش نفت باعث شده است که بیش از پیش به امور مالیاتی توجه شود چراکه دولت از این طریق می‌تواند کشور را اداره کند در حالی که هزینه‌های جاری کشور ماهانه به بیش از 30هزار میلیارد تومان می‌رسد.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه با وجود عملکرد خوب این سازمان اما ماهانه 15هزار میلیارد تومان وصول مطالبات مالیاتی است، ابراز داشت: آمار 10 ماهه نشان از تحقق 100 درصدی درآمدهای مالیاتی را دارد و با شیوع کرونا و تحریم ها درصدد بودیم تا شرایط مناسبی را برای مودیان فراهم کنیم.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور ضمن اشاره به شیوع ویروس کرونا ابراز داشت: با توجه به بیماری کرونا به ویژه در واحدهای صنفی در بحث مالیات مشاغل با توجه به تمهیدات و مشوق‌های درنظر گرفته شده نسبت به رقم پیش‌بینی عقب هستیم و بر همین اساس با تمرکز بر بخش‌های دیگر به ویژه فرار مالیاتی سعی کردیم درآمدهای مالیاتی خود را پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه رفع تعهد ارزی در اختیار سازمان امور مالیاتی نیست، گفت: رفع تعهد ارزش فقط در دو بخش صادرات خدمات فنی و بخش کشاورزی مستثنی شده است و هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی نیز مستقل هستند و رأی هیچکدام از اعضا بر رأی دیگری سنگینی ندارد و حکم با رأی اکثریت صادر می‌شود.

خواندن 259 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 بهمن 1399 13:57

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.