یکشنبه, 21 دی 1399 09:52

سید تقی حجازی: نگاه مطالعه نشده مسئولین مهمترین تهدید برای بخش کشاورزی کشور است

در کمیسیون کشاورزی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی اتاق سید تقی حجازی - رئیس این کمیسیون با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی و آب در تولید و امنیت غذایی کشور اظهار داشت: نگاه مطالعه نشده مسئولین مهمترین تهدید برای بخش کشاورزی کشور است.
وی با بیان اینکه اختیارات آب نباید در دست وزارتخانه ای به غیر از جهاد کشاورزی باشد، ابراز داشت: بهره وری آب باید مورد توجه مدیران و مسئولین قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه پساب کاشان مربوط به بخش کشاورزی است، تصریح کرد: در حال حاضر این پساب برای تصفیه به تصفیه خانه می رود در حالیکه قبلا این آب در بسترهای زیرزمینی قرار می گرفت و مورد استفاده کشاورزان بود.
رضا مظلومی رئیس اداره جهادکشاورزی کاشان هم در این کمیسیون با بیان اینکه بهره وری آب از تولیدات گیاهی از ۱.۱ کیلوگرم بر هر مترمکعب تا سال ۱۴۰۰ باید به ۲.۲ افزایش پیدا کند، گفت: میانگین بهره وری در کشور ۱.۳۲ و در جهان ۱.۷ است.
وی با بیان اینکه باید در بحران و کمبود آب باید تصمیم های درستی گرفته شود، افزود: سیاستی قبلا شکل گرفت که محصولاتی را جایگزین محصولات قبل کردیم که مصرف آب کمتر و صرفه اقتصادی بیشتر برای کشاورز داشت غافل از اینکه برخی از محصولات را حذف کردیم که استراتژیک بود.
رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان ادامه داد: نباید امنیت غذایی مردم به خطر افتد و باید از کشاورزان در تولید محصولاتی مانند گندم در قالب قراردادهایی حمایت کند.
وی با بیان اینکه باید از نظر اقتصادی برای کشور فعالیت در حوزه محصولات استراتژیک مثل گندم به صرفه باشد، تاکید کرد: مثلا برای کشاورز کاشت صیفی جات علیرغم اینکه از طرف دولت هیچ حمایتی نمی شود ولی از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر است به همین دلیل باید از کشاورزان فعال در حوزه کشت گندم حمایت شود.
حمید کافی زاده رئیس پیشین اداره جهاد کشاورزی کاشان نیز با اشاره به کمبود آب در منطقه کاشان گفت: صنعت کشاورزی در منطقه کاشان بسیار بااهمیت است به طوریکه ۴۵ هزار بهره بردار در این بخش است که فعالیت مستمر دارند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد خانوارهای زیادی در منطقه کاشان به کشاورزی وابسته است، افزود: با توجه به کاهش بارندگی ها و پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی باید در استفاده از آب مدیریت شود.
رئیس پیشین اداره جهاد کشاورزی کاشان وجود نظام صنفی کشاورزی را برای این بخش ضروری دانست و تاکید کرد: ورود بخش خصوص می تواند تغییرات شگرفی در این حوزه ایجاد کند چراکه این بخش میتواند با واردات تکنولوژی روز دنیا باعث توسعه و پیشرفت شود.

خواندن 63 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 دی 1399 11:54

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.