پنج شنبه, 11 دی 1399 09:22

محمود تولایی: تصمیمات نامتعارف بانک مرکزی موجب کاهش صادرات فرش ماشینی شد. مطلب ویژه

محمود تولایی شامگاه چهارشنبه در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی شهرستان کاشان تصمیمات نامتعارف بانک مرکزی و برخی اعمال محدویت‌ها را از مهمترین دلایل کاهش صادرات فرش دانست و تأکید کرد: این موضوع باعث شده است تا تولیدکنندگان فرش که برای صادرات مستقیم عمل می‌کردند محصولات خود را به واسطه بفروشند و آنان فرش را صادر می‌کنند.
رئیس اتاق کاشان ضمن اشاره به پیشینه و سابقه تأسیس اتاق بازرگانی شهرستان کاشان اظهار داشت: 137 سال از تأسیس اتاق بازرگانی کاشان می‌گذرد و در طول این سال‌ها خدمات مختلفی به فعالان اقتصادی ارائه شده است.
وی نقش اتاق بازرگانی را نقش مشاور برای سه قوه دانست و افزود: تشکل‌های اقتصادی و صنعتی خصوصی در شهر و کشور و فعالیت در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله وظایف اتاق بازرگانی است و منطقه کاشان نیز با وجود 22هزار واحد صنفی و اشتغال بیش از 95هزار نفر یکی از مناطق فعال حوزه اصناف نسبت به جمعیت است.
رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به فعالیت قابل توجه گمرک شهرستان کاشان ابراز داشت: گمرک کاشان یکی از واحدهای فعال در کشور است و از لحاظ نیروی انسانی کمبود ندارد اما متأسفانه از نظر زیرساختی در سطح بسیار پایینی قرار دارد که لازم است بیش از پیش به آن رسیدگی شود.
وی ضمن اشاره به تخصیص اولیه ۲۰ هکتار زمین به گمرک کاشان و نیز واگذاری زمینی در شهرک صنعتی امیرکبیر این شهرستان در مرحله بعد که با رایزنی‌های صورت‌گرفته محقق شد، ابراز داشت: 70 گمرک در سطح کشور وجود دارد در حالی که گمرک کاشان از 15 استان کشور جایگاه بهتری دارد و از این رو لازم است تا رسیدگی بیشتری به این واحد صورت پذیرد.
تولایی ضمن اشاره به تولید قابل توجه فرش در منطقه کاشان تصریح کرد: کاشان رتبه نخست در تولید فرش ماشینی را دارد و به قطب تولید فرش ماشینی کشور شهرت دارد اما با شیوع کرونا و به وقوع پیوستن پیش آمدهای مختلف صادرات فرش در سال جاری نسبت به مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش یافته است.
رئیس اتاق کاشان با بیان اینکه کاهش صادرات فرش باعث شده تا رتبه نخست این محصول تحت‌الشعاع قرار گرفته و میلگرد جایگزین آن شود، افزود: ورق‌های فولادی، لوله‌های چدنی، عرقیجات و گلاب، داروهای گیاهی، سیم مسی، ظروف آشپزخانه، مواد شوینده، ماهی زینتی و کولر آبی از دیگر محصولات صادراتی کاشان به بیش از 70 کشور دنیا است.
خام فروشی به خارج از کشور جایز نیست
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: خام فروشی به خارج از کشور باید به پایان برسد چراکه تفاوت قیمت یک کالای خام فروخته شده به خارج از کشور با محصول فرآوری شده آن تا یک ششم کمتر محاسبه می شود.
آیت الله عباسعلی سلیمانی با اشاره به جایگاه اتاق کاشان در بین صنعتگران اظهار داشت: اتاق کاشان حدود ۱۳۷ سال سابقه تاسیس دارد که خود نشان دهنده وجود یک پایگاه کهن و قوی برای حمایت از صنعتگران و بازرگانان است.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان با اشاره به تجربه خود در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در آن منطقه شیعه و سنی برای پیشرفت و تعالی منطقه در حال تلاش بودند که قابل ستایش است.
وی با بیان اینکه جناح بندی های سیاسی نباید وارد مسائل اقتصادی شود، خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی باید فراتر از این مسائل باشد چراکه بخش زیادی از زندگی و معیشت مردم مربوط به همین مسائل اقتصادی است.
آیت الله سلیمانی با اشاره به اینکه باید در کاشان ظرفیت شناسی انجام شود، بیان داشت: متاسفانه این موضوع در کاشان به خوبی شناخته نشده است و به همین دلیل است که در برخی از حوزه ها دچار خام فروشی شده ایم.
وی با بیان اینکه باید خام فروشی در کشور به پایان برسد، ادامه داد: تفاوت قیمت یک کالای خام فروخته شده به خارج از کشور با محصول فرآورده شده آن تا یک ششم حتی کمتر نیز می شود و بر این اساس باید زیرساخت ها و ظرفیت های لازم برای فرآوری محصولات خام در سطح منطقه کاشان باید مستقر شود.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقرار گمرک در کاشان تاکید کرد: گمرک در هر دو بخش صادراتی و وارداتی باید در کاشان فعال شود چراکه با تحقق این موضوع علاوه بر اینکه شاهد جهش اقتصادی و رونق تولید در منطقه می شویم باعث می شود که موارد غیرقانونی کمتر در این بخش اتفاق افتد.
وی با اشاره به لزوم پیگیری مشکلات صنعتگران توسط اتاق بازرگانی افزود: از اتاق بازرگانی می خواهیم تا مشکلات صاحبان صنایع را به صورت مکتوب همراه با پیشنهادهایی برای حل این مشکلات ارائه دهند تا در جهت رفع آن اقدام شود.
خواندن 140 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 دی 1399 12:55

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.