دوشنبه, 26 خرداد 1399 13:51

در جلسه سیاست گذاری ویژه تشکیل میز صادرات گلاب مطرح شد: میز کشوری صادرات گلاب در اتاق تشکیل می شود

در راستای واگذاری میز کشوری توسعه صادرات گلاب به اتاق کاشان توسط سازمان توسعه تجارت کشور و سازمان صمت اصفهان و به منظور بررسی مسائل و مشکلات تولیدکنندگان گلاب در منطقه و برنامه ریزی جهت برگزاری میز کشوری با حضور تشکل های تولیدکننده گلاب در سطح کشور جلسه ای با حضور مسئولان و تتشکل های ذیربط در اتاق کاشان برگزار شد.

60 درصد صادرات گلاب از طریق گمرکات کاشان انجام می شود.

اکبر شجری در این جلسه با اشاره به آمار صادرات گلاب و عرقیجات از سال 94 تا 98 توسط گمرک کاشان اظهار داشت: بطور متوسط بیش از 60 درصد از گلاب صادراتی کشور از طریق گمرک این منطقه انجام می شود.

دبیر کل اتاق کاشان افزود: این اتاق برای توسعه صادرات گلاب با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران زمینه ی حضور صادرکنندگان و تولیدکنندگان گلاب را در نمایشگاههای بین المللی تسهیل خواهد کرد.

رفع مشکلات تولیدکنندگان گلاب راهگشای اقتصاد منطقه

رئیس انجمن گل سرخ کاشان در ادامه جلسه با بیان اینکه امید است سازمان های مردم نهاد در این زمینه راهگشای باشند، افزود: محصولات تولیدی در این زمینه می تواند ارزش افزوده بالایی داشته باشد و بر همین اساس توجه به این تولیدکنندگان و رفع مشکلات آنان می تواند وضعیت اقتصاد منطقه را متحول کند.

سید تقی حجازی با بیان اینکه تمامی اسانس های وارداتی فرآوری شده و غیرطبیعی است، اظهار داشت: این اسانس ها در بسیاری از محصولات استفاده می شود در حالی که اسانس تولیدی توسط تولیدکنندگان داخلی لازم است به عنوان یک ماده اولیه در صنایع مختلف شناسایی شود.

1400 کارگاه تولید گلاب و عرقیجات گیاهی در کاشان

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان گلاب و عرقیجات گیاهی شهرستان کاشان در ادامه جلسه با بیان اینکه منطقه کاشان بیش از یک هزار و 400 کارگاه تولید گلاب و عرقیجات گیاهی سنتی دارد، افزود: علاوه بر واحدهای سنتی ، منطقه کاشان دارای 37 کارخانه و 78 کارگاه نیمه صنعتی در حوزه گلاب و عرقیجات فعالیت دارند که در چهار بخش نیاسر، قمصر، برزک و مرکزی مشغول هستند.

سید رضا نوابی گفت: تعدادی از کارگاههای سنتی از جهاد کشاورزی مجوز گرفته و تحت پوشش اتحادیه نبوده و این موضوع مشکلاتی را برای اتحادیه ایجاد کرده است و خواستار حل این موضوع توسط مسئولین بود.

وی به منظور تامین مواد اولیه از شرکت پتروشیمی جهت ظروف محصولات خواستار تاسیس تعاونی تولیدکنندگان گلاب بود.

صادرات گلاب با تشکیل شرکتهای متخصص صادراتی

بازرس کانون گل محمدی و گیاهان معطر در ادامه جلسه با اشاره به تجارت و صادرات گلاب افزود: تجارت، صادرت یعنی مراوده و در این راستا برای شناسایی بازار مصرف کننده، تولیدکنندگان و صادرکنندگان در نمایشگاههای بین المللی داخلی و خارجی حضور فعال داشته باشند.

حسین خصاف خواستار تاسیس شرکت های واسطه ای جهت مدیریت صادرات گلاب بود و افزود: ایجاد شرکتهای متخصص در امر صادرات می تواند راهگشای صادرات گلاب و فرآورده های آن در بازارهای بین المللی که پیچیدگی های مخصوص به خود دارد شود.

کاشان در حوزه گلاب حرف اول را می زند

کریم سلیمی در ادامه جلسه نیز با بیان اینکه قطب تولید گلاب کشور و حتی جهات کاشان است، اظهار داشت: میز گلاب با پیگیری های صورت گرفته به استان اصفهان و اتاق بازرگانی کاشان واگذار شده است و امیدواریم با اقدامات صورت گرفته میز ملی گلاب در اتاق بازرگانی تشکیل شود تا با رایزنی های صورت گرفته مشکلات حوزه تولید و صادرات گلاب کشور شناسایی و در راستای رفع آن اقدامات لازم صورت پذیرد.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ضمن اشاره به اهمیت تشکیل میز گلاب افزود: بر فرض مثال در سال گذشته در حوزه نساجی با توجه به تحریم نساجی محدودیت های واردات برداشته شد تا با واردات قطعات لازم مشکلاتی در آینده پیش نیاید که خوشبختانه با این اقدام بخشی از مشکلات حوزه نساجی برطرف شد.

وی با بیان اینکه کاشان در حوزه گلاب حرف اول را می زند، ابراز داشت: تولیدکنندگان در حوزه گلاب ایده های بسیار خوبی دارند که در صورت حمایت و تحقق آنان می توان بهره وری بالایی در این حوزه داشت و در این صورت ارزش افزوده قابل توجهی عاید منطقه می شود.

سلیمی ضمن اشاره به صادرات شش و نیم میلیون دلاری در سال گذشته گفت: در همین زمان چهل و یک میلیون دلار اسانس وارد شده است در حالی که تولیدکنندگان داخلی می توانند این میزان اسانس را تولید و در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی ضمن اشاره به تشکیل میز قیر و صنایع دستی در اصفهان و رسیدگی به مشکلات فعالان در این حوزه تصریح کرد: هر صنفی مشکلات مربوط به خود را دارد و بر همین اساس لازم است تا مسئولان با تشکیل این میزها در شناسایی این مشکلات و رفع آنان گام های موثری برداشته شود.

خواندن 715 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 خرداد 1399 14:08

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.