چهارشنبه, 29 بهمن 1399 07:16

تعرفه ترجیحی اوراسیا فرصتی مناسب برای صادرات است مطلب ویژه

قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند.
این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.
در این نشست که اعضای کمیسیون بازرگانی ، تجارت خارجی و گمرک ، روسای ادارات صمت شهرستانهای کاشان، آران و بیدگل و نظنز و روسای شهرکهای صنعتی حضور داشتند، ابعاد مختلف این پیمان توسط حاضرین مورد بررسی قرار گرفت.

مسعود ابریشمی رئیس کمیسیون بازرگانی ، تجارت خارجی و گمرک اتاق کاشان با اشاره به صادرات غیر نفتی و همچنین پتانسیل های موجود در منطقه اظهار کرد: تعرفه ترجیحی اوراسیا فرصتی مناسب برای صادرات است و ما در اتاق با شروع فاز تحقیقات و دریافت پیشنهادات به دنبال معرفی محصولات منطقه و پیشنهاد تعرفه صفر به سازمان توسعه تجارت هستیم.
وی  این اقدام را فرصت خوبی برای افزایش صادرات ایران به کشورهای اوراسیا دانست و افزود: اتاق کاشان پذیرای پیشنهادات اعضا برای بهبود و گسترش صادرات به این اتحادیه هستند.

مسعود ابریشمی بررسی کارشناسی اقلامی که مشمول موافقت‏نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا شده اند، نشان می‏ دهد ارزش واردات اقلامی که مشمول امتیازات اعطایی ایران به اوراسیا شده‏ اند، بیش از ارزش صادرات اقلامی است که مشمول امتیازات اعطایی اوراسیا به ایران هستند و سهم آنها از ارزش کل واردات کشور به مراتب بالاتر از سهم کالاهایی است که مشمول امتیازات اعطایی اوراسیا به ایران از کل ارزش صادرات ایران می‏ باشد. 

خواندن 119 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 بهمن 1399 14:23