سه شنبه, 24 مرداد 1396 11:02

کاهش 25 درصدی صادرات فرش و صنایع‌دستی اصفهان

پنجاهمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با بررسی مشکلات تولید و صادرات فرش برگزار شد.
محمود تولایی رییس اتاق کاشان در این جلسه خواستار مقابله با افزودن مشاغل جدید سخت و زیان آور شد و گفت: افزایش شغل‌های سخت و زیان آورعلاوه بر افزایش بار بدهی دولت به تأمین اجتماعی بر بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان فشار مالی ایجاد می‌کند.

استاندار اصفهان در این جلسه گفت: طی سه ماه ابتدای سال جاری صادرات صنایع دستی و فرش استان نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است. کاهش رتبه صادراتی استان در جدول استان‌ها در دست بررسی است.

رسول زرگرپور افزود: کاهش صادرات این بخش در افزایش نرخ بیکاری تأثیر ویژه ایی دارد و شورای گفت وگو نسبت به مسائل و مشکلات این بخش جلسات کارشناسی متعددی برگزار کرده است.

زرگرپور به مساله مطالبه حقوق گمرک و عوارض واردات از فرش‌های مرجوعی صادرکننده اشاره کرد و گفت: با همکاری کمرگ و سازمان صنعت، معدن و تجارت این مساله به زودی برای تسهیل صادرات فرش دستباف استان برطرف می‌شود. از اتاق بازرگانی،گمرک،تشکل‌های صادراتی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درخواست می‌کنیم نسبت به کاهش معنا دار صادرات استان حساس و پیگیر علل این کاهش باشند.

وی تاکید کرد: قوانین و مقررات در راستای حل مسائل و مشکلات است. هرجایی که قانون مشکل ایجاد می‌کند باید ازطریق مجلس آنرا اصلاح کرد.

زرگرپور خاطر نشان کرد: فرش به عنوان یک بخش اقتصادی مهم در بین طبقات محروم جامعه شناخته می‌شود و زمینه سازی تولید و صادرات آن می‌تواند کمک بزرگی به مردم باشد.

استاندار اصفهان راه اندازی منطقه علمی و فناوری را نقطه عطفی برای توسعه استان دانست و گفت:شرکت‌های دانش بنیان نقش مهمی در توسعه پایدار کشور بویژه استان اصفهان دارند.

زرگرپور گفت: 500 هکتار زمین در محوطه دانشگاه صنعتی استان به کریدور علمی و فناوری استان اختصاص دارد. اتاق بازرگانی به همراه شهرداری و شرکت فولاد مبارکه اصفهان در هیات مدیره این منطقه عضویت دارند. این منطقه بیش از 15 سال در استان مطرح است. در دولت یازدهم مراحل تصویب اساسنامه و نهایی شدن هیات مدیره به پایان رسیده است.

مصطفی رناسی نایب رییس اتاق اصفهان در این جلسه گفت: اصلاح ساختار هیات های تشخیص مطالبات تأمین اجتماعی و حضور نماینده وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در آن، نقش مهمی در تعادل سازی این هیات ها دارد.

رناسی رعایت جایگاه قضاوت در هیات های حل اختلاف را عامل موفقیت این هیات ها دانست و گفت:هیات ها باید محیطی بی طرف برای بررسی پرونده فعالان اقتصادی باشد.

محمود تولایی رییس اتاق کاشان در این جلسه خواستار مقابله با افزودن مشاغل جدید سخت و زیان آور شد و گفت: افزایش شغل‌های سخت و زیان آورعلاوه بر افزایش بار بدهی دولت به تأمین اجتماعی بر بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان فشار مالی ایجاد می‌کند.

حمیدرضا فولادگر رییس کمیسیون تولید ملی مجلس شورای اسلامی نیزدر این جلسه خواستار هماهنگی بازدیدهای تأمین اجتماعی ،اداره کار و سازمان صنعت ، معدن و تجارت از کارگاه‌های تولیدی بویژه کارهای تولید فرش شد.

سعید خدارحمی عضو اتحادیه فرش دستباف استان اصفهان در این جلسه گفت: صادرکنندگان فرش دستباف نگران بازگشت کالای خود به داخل کشورند و صادرات فرش آنان به دلیل تأمین کسری فروشگاه‌های بین المللی است.

خدارحمی افزود: فرش به صورت فروش مستقیم انجام نمی‌شود بلکه در فروشگاه‌های خارجی ممکن است چندین سال پشت ویترین باشد تا خریدی صورت گیرد.

خواندن 1867 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.