جمعه, 29 آذر 1398 12:55

رقابت پذیری کالای ایرانی در صادرات مطلب ویژه

رییس اتاق کاشان نیز شامگاه جمعه در دیدار با سفیر بنگلادش گفت: شرایط ۲ سال گذشته کشور ایران نشان داده که با وجود همه مسایل ظرفیت‌های خوبی برای صادارت داریم و امروز کالاهای ایرانی به نسبت، قابل رقابت‌تر هستند.
محمود تولایی افزود: پس از تحریم‌های یکجانبه آمریکا یکی از دلایل کاهش واردات از بنگلادش مبادلات مالی ضعیف می باشد.
وی گفت: در همین سال‌ گذشته  صادرات داشتیم که بنگلادش از آن سهم ناچیزی دارد، در حالی که می‌توان مدل‌های مختلفی برای صادرات و واردات ارائه داد.
رییس اتاق کاشان افزود: عمده صادرات ایران به بنگلادش قیر و واردات ایران از بنگلادش جوت است اما می‌توان صادرات دو کشور را در حجم مبادلات و نوع محصولات از روش‌های مختلف توسعه داد.
تولایی با بیان اینکه ایران در سال‌های اخیر در برخی رشته‌های دانش‌بنیان به دستاوردهای خوبی دست پیدا کرده است اظهار کرد: بنگلادش در تولید جوت برای نخهای ظریفت تر نیاز به فناوری به‌روزتری دارد تا بتواند نیاز تولیدکنندگان فرش ماشینی  و سایرین را مرتفع کند و بنگلادش باید در این حوزه بیشتر سرمایه‌گذاری کند.
وی ادامه داد: از این رو با بالا رفتن بهای تمام شده، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند جایگزین پیدا کنند.
رئیس اتاق کاشان ضمن اشاره به مبادلات ایران به ویژه منطقه کاشان با کشورهای مختلف تصریح کرد: سفارت‌خانه‌ها در گسترش مبادلات بین دو کشور نقش بسزایی دارند و بر همین اساس با وجود آنکه با برخی کشورها مبادلات نداشتیم ظرف مدت دو سال حجم مبادلات به میزان قابل توجهی بین دو کشور افزایش پیدا کرد.
وی با اینکه کشورهای در حال پیشرفت نیازمند گسترش زیرساخت‌ها است، اذعان داشت: بر اساس گسترش همکاری‌ها می‌توان تراز تجاری بین دو کشور را افزایش داد و به دلایل مختلف تمایل داریم تا با کشور بنگلادش افزایش همکاری داشته باشیم.
سفیر بنگلادش در ایران در این دیدار گفت: کاشان شهری صنعتی به ویژه در زمینه تولید فرش ماشینی است که یکی از واردکنندگان نخ، به عنوان مواد اولیه آن بوده و محل ارتباط اقتصادی بین دو کشور به شمار می‌رود که امیدواریم این ارتباط توسعه یابد. 
"ای.اف.ام گسال اعظم سارکار" افزود: پیش‌تر تجارت خوبی در زمینه نخ بین بنگلادش و ایران وجود داشت و در این راستا هماهنگی‌هایی با مسئول فروش انجام شده بود اما به نظر می‌رسد که در نتیجه علت‌های گوناگونی از جمله مشکلات این صنعت در نتیجه تحریم‌ها یا سایر مسایل اجرایی کاهش یافته است اما علاقه‌مند هستیم این ارتباط ترمیم شود و بهبود یابد.
وی بیان کرد: همواره راه‌های گوناگونی برای ارتباط تجاری بین کشورها مانند تهاتر یا سرمایه‌گذاری مشترک وجود داشته است و  در شرایط کنونی راه‌های هوشمندانه می‌تواند موجب توازن در رویدادهایی باشد که در داخل و خارج ایران رخ می‌دهد؛ چرا که به هر روی باید تجارت ادامه داشته باشد تا بتوان این شرایط را از سر گذراند.
سفیر بنگلادش در ایران تشریح کرد: وقتی در مورد سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنیم برای مثال در مناطق آزاد این کشور ایرانیان می‌توانند از مزیت‌هایی مانند نیروی کار ارزان، بازار ۵۰ میلیون نفری با قدرت خرید خوب و بالا و صادرات بدون تعرفه به کشورهای توسعه یافته از جمله اروپا بهره ببرند.
وی اضافه کرد: مشوق دیگر سرمایه‌گذاری در بنگلادش این است که فرد هر زمانی که بخواهد می‌تواند اصل و سود پول خود را در قالب هر نوع ارزی به کشور دلخواه انتقال دهد و حتی در صورت تمایل می تواند اقامت این کشور را بگیرند.
اعظم سارکار همچنین تاکید کرد: سرمایه‌گذاران صنعت فرش حتی می‌توانند در زمینه تولید نخ در بنگلادش سرمایه‌گذاری کنند و تولید خود را در راستای تامین مواد اولیه کارخانه‌های کاشان استفاده کنند.
وی ضمن اشاره به توسعه شرکت‌های خصوصی در بنگلادش در بخش‌های دارویی، کِشتی‌سازی و غیره افزود: بخش خصوصی ما کاملا خصوصی است و دولت در آن نقشی ندارد به نحوی که بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد است و به طور متوسط شش درصد رشد اقتصادی را تجربه می‌کنیم و در سال جاری رشد اقتصادی از هشت درصد عبور کرده است.
سفیر بنگلادش در ایران با بیان اینکه بخش توریست نیز یکی از بخش‌هایی بوده که به خوبی می‌توان در کشور بنگلادش تمرکز کرد، ابراز داشت: بخش توریست یکی از راحت‌ترین بخش‌ها برای سرمایه‌گذاری است که برگشت سرمایه نیز به سرعت صورت می‌پذیرد در حالی که بنگلادش در صنعت توریسم گسترش زیادی نداشته است و می‌توان از این کشور برای اعزام توریست‌ها به سایر کشورها استفاده کرد.
وی افزود: اگر در این حوزه ارتباطات تقویت شود، گردشگران بنگلادشی علاقه‌مند خواهند بود که به ایران سفر کنند و همچنین به گردشگران ایرانی نیز خوش‌آمد خواهیم گفت.
وی با بیان اینکه تورهای گردشگری از بنگلادش برای بازدید از آثار تاریخی ایران به ویژه استان اصفهان و شهرستان کاشان ویژه بهار سال آینده تدارک دیده شده است، گفت: امیدواریم تا با همکاری های دوجانبه در گسترش همکاری بین دو کشور ایران و بنگلادش گامی موثر و رو به جلو برداشته باشیم.
خواندن 556 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 دی 1398 08:11

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.