سه شنبه, 04 تیر 1398 08:14

نوآوری، راه خام فروشی و نفت محوری را به پایان می رساند

سورنا ستاری عصر دوشنبه در نشست جمعی از روسای ادارات و صاحبان صنایع با بیان این که نوآوری، راه خام فروشی و نفت محوری را به پایان می رساند و اشتغال و ارزش افزوده بالا را به ارمغان می آورد اظهار کرد: این مهم به مدد شرکت های دانش بنیان و استارتاپی ممکن می شود و باید بستر و زمینه مساعد برای مستقر شدن این شرکتها در کاشان فراهم شود تا ویژگی های تاریخی و بومی این شهرستان در پیوند با نوآوری این کسب و کارها، اشتغال و ارزش افزوده خلق کند.
وی با یادآوری مزیت های بومی کاشان از جمله فرآوری گل محمدی و فرش بافی، بر اهمیت این ویژگی های بومی در توسعه تاکید کرد و گفت: فرش دستباف کاشان، هنر و خلاقیت و پیشینه درخشان تاریخی دارد که با همراهی و به یاری آمدن فناوری های پیشرفته، صنعتی پایدار، درآمدزا و توسعه یافته خواهد شد.
همچنین اظهار کرد: گل محمدی و گلاب گیری یکی دیگر از صنایع تاریخی و بومی کاشان است که فناوری های نو می تواند در پیشرفت و خلق ارزش افزوده بالا، به این حوزه یاری برساند. عطر، مثال خوبی از ارزش افزوده ایجاد شده به دست نوآوری است و ارزش افزوده یک شیشه چند گرمی عطر به واسطه نوآوری چندین برابر درآمدهای ارزی بشکه های نفتی است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تأکید بر این که زیست‌بوم مهم ترین لازمه درخشش و پرورش نوآوری جوانان است و هیچ گاه به اندازه امروز در آموزش و پرورش هزینه نکرده ایم گفت: ما در طول تاریخ دانشمندان درخشان و برجسته ای چون ابن هیثم و فارابی ها را پرورش داده ایم زیرا به زیست بوم خود توجه داشته ایم، اما هرگاه زیست بوم خود را به دست فراموشی سپرده ایم با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کردیم.
به گفته ستاری، دانشگاه هیچ خدمتی به حوزه فرش این منطقه انجام نداده و با وجود این همه فارغ التحصیل در زمینه نانو و گرافیست تا کنون نتوانسته در زمینه ساخت ماشین آلات بافندگی، رنگ یا طرح نوآوری ارائه کند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلام آمادگی حمایت از تولید اسانس در کاشان اظهار داشت: با وجود نیروی انسانی ماهر، زیست بوم و کارآفرین در منطقه و با توجه به عدم آلودگی هوا و آب با توسعه منطقه این صنعت، از مهاجرت جوانان نیز جلوگیری می‌کند.
وی لزوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: نزدیک به ۱۴۰ نوع خدمت در قالب بسته‌های حمایتی به این شرکت‌ها می‌توان ارائه کرد که شامل معافیت‌های گمرکی، مالیاتی، بیمه و خدمت نظام وظیفه است که از جمله در قالب ایجاد استارتاپ ها سالانه برای پنج هزار نفر سرباز معافیت در نظر گرفته می‌شود.
ستاری در ادامه از رصدخانه ملی در قله گرکش منطقه کاشان (کامو) به عنوان بزرگترین طرح علوم پایه کشور نام برد و اظهار داشت: این طرح بر اساس برنامه باید مهر سال آینده مورد بهره برداری قرار بگیرد که با توجه به کوتاه بودن فصل کار در منطقه، نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها جهت پایبندی به زمانبندی هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: این رصدخانه یکی از بزرگترین شیشه تلسکوپ‌های جهان را دارد و تنها هفت سال مطالعه و جانمایی آن به درازا کشیده که پس از بهره برداری، با قرار گرفتن در زمره تلسکوپ‌های رصد بزرگ جهان، دانشمندان نجوم زیادی به این شهرستان سفر خواهند کرد.
وی از آمادگی برای همکاری با بخش خصوصی خبر داد و بیان کرد: جاده دسترسی آماده شده و دست کم ۲ تلکسوپ کوچک دیگر نیز اضافه خواهد شد که بخش خصوص می‌تواند در صورت تمایل برای ادامه طرح سرمایه گذاری کند.
بهره برداری از نخستین مرکز رشد دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در کاشان، بازدید از شرکتهای دانش بنیان در زمینه های تجهیزات صنعتی سنگین و نیمه سنگین، سولفور شیمی، روغن های صنعتی و نظامی، دیدار با نماینده ولی فقیه در شهرستان و امام جمعه کاشان و حضور در شورای اداری این شهرستان از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان به منطقه ماشان بود.

خواندن 222 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.