یکشنبه, 11 آذر 1397 08:05

رئيس اتاق بازرگاني کاشان گفت: کاشان تاکنون پايتخت هيچ دولتي نبوده است و همواره به دست مردم ساخته شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمود تولايي در همايش 135 سالگي تاسيس اتاق بازرگاني کاشان بيان کرد: در سال 1263 شمسي به اذن ناصر الدين شاه در کشور مقرر شد افرادي که کسب و کار دارند، وکيل در اختيار بگيرند و کاشان هم جزء 16 ولایاتی قرار گرفت که مجلس وکلای تجار در آن تشکيل گردید و در آن زمان بود که بزرگان صنعت و تجارت کاشان هم اقدام به  تشکيل مجلس وکلاي تجاردر کاشان نمودند.

وي با بـيان اينکه امروز به پاس تقدير از پيشکسوتان آيين 135 سالگي تاسیــس اتاق بازرگاني را جـــشن مي گيريم، اظهار کرد: 70 سال پيش اتاق بازرگاني مهمترين ساختمان اين شهر بود و بعد از انقلاب اسلامي فرمانداري کاشان در اتاق بازرگاني مستقر شد و سالها اين اتاق ميزبان فرمانداري بود.

 رئيس اتاق کاشان ادامه داد: کاشان مهد کسب و کار، تجارت و علم و هنر است و باستان شناسان قدمت سيلک کاشان 7 هزار سال تخمين زدند و سفال و پارچه براي اولين بار در کاشان بافته مي شد و به همه جاي دنيا صادر مي گشت.

محمود تولايي با اشاره به اينکه کاشان تاکنون پايتخت هيچ دولتي نبوده است، خاطر نشان کرد: کاشان شهري است که به دست مردم ساخته شده و بیمارستانها و مراکز درمانی غير از دانشگاه علوم پزشکي توسط مردم ساخته شده است.

وي گفت: در کاشان مردم به حرفه خودشان آشنا هستند و همه بيمارستان ها، مدارس و ... حتي اتوبان ها ساز هم داریم.

رئيس اتاق کاشان با بيان اينکه انسان براي تعادلی خود به دو بال دانش و اقتصاد نياز دارد، تاکيد کرد: انسان براي تعادلی به دانش نياز دارد تا بهتر بفهمد و اقتصاد نیز براي زندگي کردن بهتر است و در اين شهر از هر دو بال استفاده شده و وجود بزرگان اين شهر افتخاري بزرگ است.

محمود تولايي گفت: در گذشته کاشاني ها نقش موثري در وزارت تجارت داشتند و آنان که منابع مالي کافي در اختيار داشتند به سازندگي می پرداختند و در حال حاضر هم بيشتر مدارس کاشان به دست مردم احداث شده است.

وي با اشاره به روز مجلس و تبريک اين روز به نماينده مردم کاشان در مجلس شوراي اسلامي  بيان کرد: ما مي توانيم کانديد نشويم ولي وقتي پا به اين عرصه گذاشتيم موظف هستيم به مردم خدمت کنيم.

رئيس اتاق کاشان در پايان به مشکلات صنعتگران و توليدکنندگان پرداخت و افزود: بخشي از مشکلات به خود ما برمي گردد، زماني که 700 ميليارد تومان اعتبار در استان توزيع کرديم بيش از اين مقدار از کشورهاي ديگر مانند ترکيه اعتبار گرفتيم و کارخانجات خارجی هم به ما اعتماد کردند ولي حالا تجار کاشان به خارجي ها بدهکار و اگر نتوانند بدهی خود را پرداخت کنند برخی از آنان در آستانه ورشکستگي خواهند بود و اميدواريم هرچه زودتر مشکلات آنان برطرف شود.

 

 

بايد از افراد عادي براي آينده افراد غيرعادي و غير متعارف بسازيم

غلامحسين شافعي در این همايش ضمن تقدير از برگزار کنندگان اين آيين بيان کرد: سنت حسنه تشکر و تقدير بسيار کم رنگ شده و بايد اين امر را بايد قبول کنيم که هر انساني بالقوه يک سرمايه عظيم است و در زمان بلوغ مانند الماسي نتراشيده است که مديران و رهبران بايد اين الماس قيمتي را به جامعه عرضه کنند.

وي ادامه داد: عرضه انسان توانمند به جامعه مسئوليتي بزرگ است که بر دوش مي کشيم اما توجهي به اين مسئوليت نداريم.

رئيس اتاق ايران ادامه داد: هنر اين است که بتوانيم از افراد عادي براي آينده افراد غيرعادي و غير متعارف بسازيم و در نهايت اگر بررسي کنيم کساني که ماندگار شدند که اين رسالت را بر دوش کشيده اند.

غلامحسین شافعي با اشاره به چرايي ماندگاري بزرگان در تاريخ و فرهنگ و صنعت گفت: افراد به خاطر ثروت و قدرت ماندگار نمي شوند بلکه ماندگاري نام افراد بخاطر کارهاي بزرگي است که انجام داده اند.

وي همچنين به مسئوليت اجتماعي فعالان اقتصادي پرداخت و گفت: اين افراد در مقطعي از زندگي مسير خود را مشخص کردند، بر خلاف تصورهمگان انسان موفق داراي عقل کافي و هوش کافي نيست و اين امر را در دوران تحصيل خود ديده ايم که دانش آموزان برتر الزاما در همه امور موفق نيستند و دليل آن است که فکر توليد انديشه نمي کند بلکه چيزي که توليد انگيزه مي کند، دل است و اين مهم به عنوان مساله علمي مطرح است که حرکت مغز و عقل ايجاد حرکت شتابنده نمي کند.

shafieeee

***

در اين آيين از تجار صاحب نام و اعضاي هیات نمایندگان ادوار اتاق کاشان که قدمتي 135 ساله دارد، از خانواده های محترم : طباطبايي و بروجردي در دوره قاجار و خانواده آقاي: حاج ميرآقا احسان در دوره پهلوی اول؛ حاج حسن تفضلي، حاج محمود عراقي، سيد محمد سيدي، محمد فقيهي، حاج حسین فوائدی، حاج احمد امير، محمود اخوان، سيد علي قندچي، حاج علي محمد اصفهانيان، حاج حسين شریفيان در دوره پهلوی دوم ، با اهداي گل و تنديس و لوح تقدير تجليل شد.

همچنین از خانواده های  آقایان سید مهدی گیوه چی، اسداله فیروزی، حسینعلی اصفهانیان، حاج جواد فیروزی و حاج حسینعلی همایی که پس از انقلاب عضو هیئت نمایندگان اتاق کاشان بوده اند و به رحمت خدا رفته اند تقدیر و تشکر شد.

در ادامه اين آيين از صادر کننده نمونه ملي در ادوار مختلف قدرداني شد. 

سپس از اعضای هیئت نمايندگان بالاي 80 سال آقايان: عباس تولايي، سيد محمد موسويان، علي کرمانشاهي، حاج حسين تولايي، خليل الله افشاري، جواد عطابخشي، علی گلابچي گيلاني تجلل و قدردانی شد.

در پایان از اعضای هیئت رئیسه ای که بالای 5 دوره در هیات نمایندگان این اتاق بوده انده آقایان رضا فرزانه، سيد علی ديانت و سید محسن واجدي تجليل شد.

خواندن 376 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 آذر 1397 08:32

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.