چهارشنبه, 05 مرداد 1401 09:59

رئیس اتاق بازرگانی کاشان: برنامه نخست ما بررسی ظرفیت های تجاری ایران و برزیل برای مبادله است مطلب ویژه

محمود تولایی رئیس اتاق بازرگانی کاشان در جلسه مشترک هیئت رییسه اتاق با سفیر برزیل که در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی کاشان برگزار شد ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور را تشریح کرد و گفت:
برزیل یک قدرت اقتصادی در آمریکای لاتین است. به خصوص صنعت برزیل از جایگاه خوبی برخوردار است. افزون بر این منابع طبیعی کشور برزیل بسیار گسترده و به عنوان چند کشور برتر دنیا مطرح است. صنعت برزیل از جایگاه مطلوبی برخوردار است. آنچه باعث شده است ارتباط عمیقی بین ایران و برزیل برقرار نشود به واسطه فاصل دور و هزینه‌هایی است که به واسطه حمل و نقل بار و کالا بر مراودات این دو کشور سایه انداخته است.
البته امروز صنعت ایران به جایگاهی رسیده است که می‌تواند ارتباط خوبی با برزیل برقرار کند ولی هرگونه اقدام مستلزم این است که ظرفیت‌های دو کشور به خوبی احصاء شده و برای مسائل و مشکلات راهکار بجوییم.
صنعت خودرسازی و ماشین‌سازی در برزیل توسعه خوبی پیدا کرده است و از این سو ایران در حوزه صنایع نساجی و کف‌پوش از جایگاه مطلوبی برخوردار است. این دو حوزه فرصت خوبی برای تعامل متقابل و همپوشانی برای ارتباطات اقتصادی و صنعتی بین دو کشور ایجاد نموده است.
استفاده از ظرفیت‌ها و برقراری روابط موثر بین دو کشور مستلزم برنامه‌ریزی کاربردی است و به سخن و جلسه خلاصه نمی‌شود. برای توسعه تجارت با برزیل باید ظرفیت های بالفعل را شناسایی کنیم ما می‌توانیم از ظرفیت صنعتی برزیل برای تامین مواد اولیه صنایع و نیازهای وارداتی برزیل را شناسایی و صادرات داشته باشیم برنامه نخست ما بررسی ظرفیت های تجاری دو کشور برای مبادله است شایسته است برنامه‌ریزی لازم و کاربردی برای تحقق ارتباطات موثر طراحی و پیاده شود تا گفته‌ها و علاقه‌مندی‌ها به کار عملیاتی و موثر برای تبدیل شود.
 
در ادامه سید علی دیانت نائب رئیس اتاق بازرگانی کاشان صنایع ایران بازار مناسبی برای پنبه کشورهای آمریکای لاتین است
زمینه‌هایی کار با برزیل بسیار گسترده است و جامعه ایران به شدت نیازمند شرکای صنعتی در دنیاست. پشم طبیعی در ایران کم است و مقدار زیادی پشم از کشورهای آمریکای لاتین مثل آرژانتین، شیلی و اورگوئه به ایران وارد می‌شود.
پنبه طبیعی و خوبی در کشورهای آمریکای لاتین تولید می‌شود و صنایع ایران نیازمند این پنبه است. کاشان قطب تولید ماهیان زینتی است و ظرفیت خوبی در این خصوص وجود دارد.
موضوع دیگر به نظر می‌رسد بارندگی در فصول مختلف در برزیل بسیار زیاد است و حتی گفته می‌شود تنها یک فصل خشک در برزیل وجود دارد و بارندگی در آن فصل هم بیش از بارندگی در کشورها با آب و هوای خشک است. نحوه مواجهه با مصرف آب با وجود بارندگی‌های فراوان و تجربه‌های تغییر اقلیم در این گونه کشورها نیز می‌تواند برای دیگر کشورها ارزشمند و مفید باشد.
 
سفیر برزیل در کاشان:تحریم‌ها مانع توسعه صادرات ایران و برزیل نیست
شش بار به کاشان آمده‌ام و سفیر اخیر اولین سفر رسمی به کاشان است. تا کنون با اتاق‌های بازرگانی اراک و شیراز ملاقاتی داشته‌ام و دوست دارم با بقیه اتاق‌های بازرگانی نیز ملاقات کنم.
بخس خصوصی در برزیل در تجارت فعال است. به دنبال ارتباط قوی‌تر بین بخش خصوصی برزیل با ایران هستم. ایران برای برزیل با اهمیت است و کشور بزرگی محسوب می‌شود.
روابط دیپلماتیک ایران و برزیل بیش از 120 سال است و در ژوئن سال دیگر 120 سالگی روابط ایران و برزیل را جشن خواهیم گرفت. در طول همۀ این زمان‌ها ممکن است روابط دو کشور کم یا زیاد بوده است ولی همواره این روابط وجود و استمرار داشته است.
ایران در خاورمیانه و آسیا بزرگ‌ترین شریک تجاری برزیل است. علاقه‌مند به توسعه روابط و تجارت با ایران هستیم. در حال حاضر تراز تجاری بیشتر به نفع برزیل است. اگر صادرات ایران بیشتر شود در این صورت واردات و صادرات برزیل هم توسعه خواهد داشت. با وجود تحریم‌ها مشکلاتی وجود دارد ولی برزیل تلاش کرده است آن را برطرف کند و تجارت بین دو کشور در حال انجام است.
تحریم‌ها نتوانسته مانعی برای تجارت ایران و برزیل شود و نه تنها صادرات برزیل به ایران کم نشده است، بلکه بیشتر شده است و برزیل شریک خوبی برای ایران بوده و سعی در گسترش آن داریم.
برزیل در صنعت و تجارت و کشاورزی توسعه خوبی داشته‌ است و می‌توانیم آن را به ایران انتقال بدهیم.
لازم است به ایران تبریک بگوییم که توانسته‌اند در زمان‌های سخت تحریم‌ها تجارت و اقتصاد و صنعت را توسعه داده و خلاقیت به خرج دهند و رشد خوبی داشته باشند.
تحریم‌ها یکی از علت‌هایی است که نتوانسته سطح تجارت ایران و برزیل از توسعه و رشد لازم برخوردار شود. البته علت فقط تحریم ها نیست و بیشتر ناشی از این است که اطلاعات کافی بین دو کشور وجود ندارد.
دوری و فاصله نیز مانع توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی بین ایران و برزیل نیست. کشورهای دیگری هم هست که فاصله دوری با ایران دارند ولی از سطح مراودات بیشتر نسبت به ایران و برزیل برخوردار هستند. بنابراین فاصله نمی‌تواند مانعی برای توسعه تجارت دو کشور شود.
شناخت بین دو کشور باید بیشتر شود که چه ظرفیت‌هایی داریم و چه کالاهایی نیاز داریم. خیلی خوب است ارتباطات ایران و برزیل از طریق نمایشگاه‌ها و سمینارهای آنلاین بیشتر شود.
سوشال مدیاست راه مناسبی برای تحقق این ارتباطات است. ما می‌توانیم از این طریق ارتباطات خودمان را گسترش دهیم. در حال حاضر اطلاع‌رسانی تبلیغات صرفاً از طریق کانال‌های تلویزیونی تلویزیونی در برزیل حائز اهمیت نیست. ارتباط سیاستمداران از از طریق سوشال مدیا -رسانه‌های جمعی- بیشتر شده است و هرچه بیشتر استفاده می‌کنند بیشتر به مردم نزدیک می‌شوند و همین مسیر می‌تواند تأثیر خوبی در روابط دو طرفه داشته باشد.
برزیل اطلاعات خوبی از ایران ندارد و ایران هم اطلاعات خوبی از برزیل ندارد. یکی از تلاش‌های ما شناختن ایران به برزیل و برعکس است.
از ایران توقع داریم که محصولات خود را در نمایشگاه برزیل ارائه کنند. وقتی مردم برزیل آشنایی نسبت به محصولات ایرانی ندارند چگونه می‌توانند از آن آگاه شده و استفاده کنند؟
شناخت دو کشور برای همدیگر آسان نیست ولی غیرممکن هم نیست. اتاق ایران و برزیل دفتری در برزیل دارد که می‌تواند به تسهیل ارتباطات و شناخت بیشتر بین دو کشور کمک کند.
 
 
خواندن 100 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 05 مرداد 1401 10:09

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.