شنبه, 01 مرداد 1401 10:15

سعید حقیقی: 30 میلیارد تومان حق گمرکی خط ریسندگی 8 میلیون یورویی است مطلب ویژه

سعید حقیقی - مشاور امور بازرگانی خارجی اتاق کاشان در خصوص مشکلات صادرات و واردات فرش ماشینی گفت:

نقاط ضعف عمده‌ای در زمینه صادرات فرش ماشینی وجود دارد که سازمان توسعه تجارت باید آن را رفع کند. ترکیه 65 میلیون دلار صادرات فرش ماشینی به امارات دارد این در حالی است که صادرات ایران 5 میلیون دلار است. علت چیست در حالی که فاصله ایران و امارات کمتر از ترکیه است؟ آیا امارات پایگاه صادرات مجدد فرش ماشینی برای ترکیه است یا همۀ آن در امارات مصرف می‌شود؟ ضمن این که ایران از بزرگ‌ترین کشورهای صادراتی فرش ماشینی محروم است. ایران از بازار صادراتی آمریکا، انگلیس، آلمان و عربستان محروم است و باید راه حلی برای آن پیدا کرد.
اگر سازمان توسعه تجارت برای کشورهای هدف صادرات فرش ماشینی پایگاه حمایتی ایجاد کند که صادرکنندگان با آن در تماس باشند. ممکن است بخشی از مشکلات صادرات مرتفع شود. این پایگاه می‌تواند برگزاری یک نمایشگاه فرش ماشینی در کشور هدف تعریف شود.
مشکلات ما عمدتاً بانکی و نقل و انتقال پول است ولی گام نخست آن است که در کشورهای هدف حضور پیدا کرده و محصولات خود را ارائه کنیم چه بسا به واسطه این حضور مشکلات بعدی مرتفع گردد.
در حال حاضر علی‌رغم همه شعارهایی که داده می‌شود هزینه‌های تولید توسط دولت بالا رفته است. آقای خاندوزی گفته است شرکت‌های تولیدی از 4 درصد مالیات علی‌الحساب معاف هستند و باید 2 درصد پرداخت کنند و دائم این خبر اطلاع‌رسانی می‌شود. در صورتی که اصلاً شرکت‌های دولتی هنگام ترخیص کالا مالیات علی‌الحساب پرداخت نمی‌کنند و این مربوط به تجار است. خودشان هم نمی‌دانند مالیات علی‌الحساب مربوط به چه کسی است. در صورتی که این موضوع هیچ تأثیری در کار تولیدکننده ندارد.
در یک مورد دیگر و به عنوان نمونه 910 میلیون تومان هزینه گمرکی و ارزش افزوده برای 86 هزار کیلو بار وارداتی یکی از شرکت‌های تولیدی در نظر گرفته شده است. کیلویی 10 هزار و 500 تومان. در صورتی که در سال‌های گذشته الیاف کیلویی 2 هزارتومان به دست تولیدکننده ‌رسیده است. با این وضعیت چگونه شرکت سرمایۀ در گردش خود را تأمین کنند. این مسائل روند کار تولید را کُند کرده است. تولیدکننده برای وارد کردن یک خط ریسندگی 8 میلیون یورویی باید 30 میلیارد تومان حق گمرکی پرداخت کند.

خواندن 72 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.