سه شنبه, 20 آبان 1399 09:50

مشکلات و بستر سرمایه گذاری در صنعت گل و گلاب در گفتگو با فعالان این حوزه مطلب ویژه

یکی از دلایل شهرت شهرستان کاشان گلاب آن است، چنانچه آن را شهر گل­ وگلاب هم می‌خوانند. مبحث صادرات گلاب و محصولات آن، یکی از مقوله‌هایی است که تولیدکنندگان در زمینه عرقیات گیاهی با آن روبرو هستند و برای فروش بیشتر، ارزآوری و گسترش بازار فروش علاوه بر مشتری‌های داخلی، به مشتریان خارجی نیز روی می‌آوردند. البته در این میسر، تولیدکنندگان گلاب و عرقیات گیاهی، در زمینه‌های گوناگون با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند و شیوع ویروس کرونا نیز دلیلی شده است تا بر مشکلات تولیدکننده در این زمینه بیفزاید؛ اما حمایت خاصی از این افراد صورت نمی­ گیرد.
اتاق کاشان با میزبانی میز توسعه صادرات گلاب، می­تواند گام مؤثری در راستای رفع مشکلات تولیدکنندگان گلاب و عرقیات گیاهی بردارد و فعالان در این عرصه بی‌واسطه مشکلاتشان را با مسئولان در میان بگذارند. به­همین­جهت، در این­باره بر آن شدیم تا پیرامون توسعه صادرات این محصول، با صاحب‌نظران این حوزه گفتگویی داشته باشیم. 
سیدتقی حجازی، از فعالان این حوزه در گفتگویی با ما ابراز داشت که لازم است تا به اقتصاد فعالان در حوزه گلاب و عرقیات گیاهی نفسی تازه بدهیم. او افزود: تحریم نفت، فرصتی به سایر محصولات داده تا در جهت صادرات گام‌هایی بهتری برداشته و بر همین اساس، لازم است تا بیش‌ازپیش برای توسعه صادرات به دیگر صنایع به‌ویژه صنعت گلاب و اسانس در منطقه کاشان اهمیت دهیم.
رئیس کانون گل سرخ کاشان با اشاره به اینکه مسئولان به‌صورت منسجم در جهت رفع مشکلات تولیدکنندگان در حوزه گلاب و عرقیات گیاهی بیاندیشند، تأکید کرد: تحریم‌ها از سویی و شیوع کرونا ازسوی­دیگر، باعث شده تا بر مشکلات تولیدکنندگان در این حوزه افزوده شود و بر همین اساس لازم است تا مسئولان برای رفع مشکلات صنعتگران این حوزه چاره‌اندیشی کنند.
عضو هیأت­ رئیسه اتاق کاشان ضمن تأکید بر پرهیز از ﺷﻌﺎرزدﮔﯽ و افراط‌وتفریط در ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﻫﺎی ﭘﯿﺸﻨﻬﺎدی ازجمله ﮐﺸﺖ ﮔﻞ ‌ﻣﺤﻤﺪی گفت: لازم است تا ﺑﺎزار ﮔﻼب در داﺧﻞ و ﺧﺎرج ﮐﺸﻮر به‌جای ﮐﻤﺮﻧﮓ­ﮐﺮدن ﻣﺤﺼﻮل ﮔﻼب، تقویت جدی شود و ﺑﺎ ﻣﺼﺮف ﻣﻮاد ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ در ﮔﻼب و ﺗﻮﻟﯿﺪ هرگونه ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺗﻘلبی مبارزه جدی صورت گیرد.
وی ضمن تأکید بر ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺟﺪی از ﺻﻨﻌﺖ داﺧلی ﺑﺮای ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻓﺮآورده‌ﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﮔﻞ ﺳﺮخ تأکید کرد: لازم است تا ﺑﺮﻧﺪ ﻣﺸﺘﺮک ﺑﺮای ﮔﻼب ﺟﻬﺖ ﺑﺎزارﯾﺎﺑﯽ در ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﻫﺪف، ایجاد و اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی موردنیاز ﺑﺮای ﻣﺤﺼﻮﻻت و ﺻﻨﺎﯾﻊ ﮔﻞ ﻣﺤﻤﺪی اصلاح و بازنگری شود.
   حسین بتولی، رئیس باغ گیاه‌شناسی کاشان نیز در گفتگویی با بیان اینکه لازم است تا گلاب و سایر عرقیات گیاهی بر مبنای برند معتبر ملی استانداردسازی شود، اظهار داشت: باید به سایر فرآورده‌های حاصل از تقطیر گل محمدی نظیر عطر، اسانس و محصولات فرعی حاصل از به‌کارگیری ترکیب‌های معطرِ گیاهی در صنایع آرایشی، بهداشتی و غذایی توجه ویژه‌ای شود.
وی ضمن اشاره به ضرورت تولید عطر ملی کشور مبتنی بر طراحی و احداث شرکت عطرسازی با برند کاشان افزود: گلاب، عرقیات گیاهی و عطر گل محمدی باید در قالب بروشورهای علمی و جذاب به‌منظور ارائه در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی معرفی شود.
بتولی ضمن تأکید بر ساماندهی صنایع بسته‌بندی گلاب، عرقیات گیاهی و عطر ملی و سایر دم‌نوش‌های گیاهی ابراز داشت: لازم است تا تولیدکنندگان کاشانی، به‌منظور صادرات، با تولید انواع محصولات طعم‌دهنده و عطردهنده‌های گیاهی، به­ همراه بسته‌بندی مناسب و مبتنی بر اخذ مجوزهای بهداشتی و غذایی فعال شوند.
درباره این موضوع با رضا مظلومی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کاشان نیز گفتگویی انجام دادیم. مظلومی میز گلاب را فرصتی را برای حفظ و ارتقای این میراث گران‌بها دانست و اظهار داشت: لازم است تا ابتدا برنامه زمان‌بندی در سه مقطع زمانی کوتاه، میان و بلندمدت برای میز گلاب و صنعت گلاب پیش‌بینی شود.
او ضمن تأکید بر تشکیل کمیته پایش، افزود: برنامه‌ها باید فرامنطقه‌ای باشد و نگاه صنف­ محوری حذف و با توجه به چرخه تولید، لازم است تا قبل از تولید گلاب، به حقوق فعالان و قشر زحمتکشِ گل‌کاران بخش کشاورزی، توجه ویژه‌ای شود.
وی در ادامه ابراز داشت: می‌توان با تنوع و فرآوری محصولات جدید، تکمیل زنجیره تولید، تولید اسانس و فرآورده­های عطری و ادکلن گام‌های مؤثرتری برداریم.
همچنین علی مصطفوی در گفتگویی ضمن تأکید بر کیفیت محصول و حفظ و تداوم آن اظهار داشت: دلارهای نفتی نباید رقیب دلار حاصل از صادرات غیرنفتی باشد و دخالت‌های بی‌مورد دولت در برگشت ارز نباید وجود داشته باشد تا توانایی رقابت در دنیا داشته باشیم. این فعال حوزه تولید گلاب و عرقیات گیاهی، ضمن تأکید بر حذف مقررات زائد گمرکی افزود: لازم است تا با ثبات در تصمیمات، از افراد حرفه‌ای، متخصص و باتجربه، بهره گرفته شود تا در زمینه‌های مختلف، شاهد رشد و پیشرفت باشیم.
خواندن 336 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 آبان 1399 12:57

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.