چهارشنبه, 19 تیر 1398 08:25

دولت گرجستان برای حمایت از تولید داخلی، لایحه ضد دامپینگ تصویب می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران با صدور اطلاعیه‌ای از تصمیم دولت گرجستان برای تصویب قریب‌الوقوع لایحه ضد دامپینگ با هدف حمایت از تولید داخلی این کشور خبر داد که می‌تواند قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی از ایران را برای صادرکنندگان کشورمان افزایش دهد. اتاق ایران از صادرکنندگان بخش خصوصی خواست تصمیمات و تدابیر لازم برای جلوگیری از متضرر شدن در نتیجه تصویب این لایحه را اتخاذ کنند.

در یک سال گذشته، افزایش نرخ ارزهای خارجی در مقابل ریال ایران باعث عرضه کالاهای ایرانی بخصوص سیمان، فولاد و میلگرد به بازار گرجستان با قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به مشابه داخلی آن شد، به‌گونه‌ای که قیمت محصولات وارداتی از ایران حتی از قیمت مواد خام تولیدکنندگان گرجی نیز پایین‌تر بوده است که این موضوع با اعتراض تولیدکنندگان گرجی روبرو شد.

به دنبال این وضعیت، دولت گرجستان برای مقابله با این اتفاق دست‌به‌کار مجموعه‌ای از اقدامات شد و ابتدا اعلام کرد سیمان وارداتی به گرجستان برای تطبیق با استانداردهای اروپایی به توقف یک‌ماهه در گمرک این کشور و انجام آزمایش‌های کنترل کیفیت نیاز دارد که پیرو این تصمیم، قیمت تمام‌شده برای صادرکننده سیمان ایرانی افزایش یافت و عملاً صادرات سیمان به گرجستان محدود شد.

به دنبال وضع این محدودیت برای صادرات سیمان ایران، اکنون دولت گرجستان قصد دارد یک لایحه ضد دامپینگ را در آینده نزدیک به تصویب برساند که با توجه به اینکه گرجستان قرارداد تجارت آزاد یا تجارت ترجیحی با ایران ندارد، نتیجه تصویب آن می‌تواند مشکلاتی برای صادرات محصولات فولادی و میلگرد از ایران به گرجستان ایجاد کند.

بر این اساس، معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌ویژه صادرکنندگان مصالح، محصولات فولادی و میلگرد به گرجستان خواست با توجه به این تحولات تصمیمات و تدابیر لازم را برای جلوگیری از متضرر شدن درنتیجه تصویب لایحه مذکور اتخاذ کنند.

خواندن 27 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.