سه شنبه, 23 آبان 1396 04:26

ایجاد رابطه کارگزاری و توافق تجارت ترجیحی در دستور کار ایران و ویتنام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون مدیرکل اداره آسیا و آفریقای وزارت صنعت و تجارت ویتنام در صدر هیاتی تجاری به اتاق ایران آمد و با فعالان بخش خصوصی ایران دیدار کرد.

 محمود تولایی، رئیس اتاق کاشان که به عنوان اتاق معین همکاری ایران و ویتنام تعیین شده از تلاش برای راه‌اندازی اتاق مشترک ایران و ویتنام خبر دارد و تأکید کرد: در حال حاضر در حوزه‌های معدنی، فولادی، سنگ و کاشی فعالیت‌های مشترک شروع شده و در سطح خوبی دنبال می‌شود.

وی در مورد واردات برنج از ویتنام نیز گفت: قرار است گروهی از کارشناسان وزارت بهداشت از ایران به ویتنام اعزام شوند تا فرآیند بررسی‌های بهداشتی برنج‌های این منطقه انجام و زمینه واردات فراهم شود.

این فعال اقتصادی، ویتنام را فرصت خوبی برای صادرات مجدد تولیدات ایرانی به سایر کشورها دانست و از فراهم بودن زمینه برگزاری نمایشگاه ایران در ویتنام و بالعکس آن خبر داد.

لی تای هوا، معاون مدیرکل اداره آسیا و آفریقای وزارت صنعت و تجارت ویتنام که سرپرستی هیات ویتنامی در سفر به تهران را به عهده دارد در این همایش به وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی که طی یک سال گذشته در این کشور انجام شده اشاره کرد. بر اساس اظهارات وی در سال 2016 بالغ‌بر 169 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور صورت گرفته و در سال جاری نیز 270 پروژه جدید تعریف شده و در این مدت 12 قرارداد FDA بین ویتنام و کشورهای مختلف به امضا رسیده است.

وی بیش از تجارت، سرمایه‌گذاری مشترک صنعتی و تولیدی بین دو کشور را مهم خواند و ادامه داد: فرآوری صنایع غذایی، تولید برق، نفت و پتروشیمی، موضوعاتی هستند که می‌توانیم در مورد آنها با یکدیگر طرح‌های مشترک تعریف کنیم.

هوا از وزارتخانه‌های مربوطه در دو کشور خواست تا زمینه‌های تقویت همکاری میان بخش‌های خصوصی دو طرف را فراهم کنند.

ترن وان تری، مسئول شورای مشترک ویتنام و ایران معضل اصلی در روابط دو کشور را مشکلات بانکی توصیف و تصریح کرد: توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی امضا نشده و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی‌توانیم به توسعه مناسبات بین دو کشور امید داشته باشیم.

وی گفت: باید مکانیسم‌های تجاری را بازتعریف کنیم. در حال حاضر تعرفه‌های تجاری بالاست پس لازم است در قدم اول توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی را به سرانجام برسانیم.

خواندن 920 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 آبان 1396 05:18

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.