سه شنبه, 24 مرداد 1396 06:21

اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در بخشی از نشست هیات نمایندگان، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران مطالبی را در مورد لایحه جدید مالیات بر ارزش‌افزوده عنوان کرد.

محمود تولایی گفت: مالیات بر ارزش‌افزوده از سال 87 با اهدافی مانند گسترش پایه مالیاتی، انتقال بار مالیاتی از تولید و سرمایه‌گذاری به مصرف و تأمین منابع بودجه‌ای دولت تدوین شد که تنها در هدف آخر موفق بوده است.

تولایی گفت: دولت لایحه‌ها را به مجلس ارائه می‌کند تا از تولید حمایت کند اما بر اساس گزارش‌ها در طول 10 سال گذشته و از زمان ارایه این لایحه 451 هزار شغل در بخش صنعت از دست‌ رفته است و 712 هزار شغل در بخش‌های نامشخص ایجادشده و بخش غیر شفاف اقتصاد رشد کرده‌ است.

رئیس اتاق کاشان افزود: چتر مالیات بر ارزش‌افزوده تا امروز نتوانسته زنجیره تولید کشور را در جای خود قرار دهد لذا فعالان اقتصادی که خواهان شفاف‌سازی هستند همیشه معترض بوده‌اند که این لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده مشکلی را حل نمی‌کند و اگر فرایند اجرا بر همین شکل باشد،  مشکلات افزایش پیدا می کند.

تولایی بابیان اینکه پیکر لایحه جدید با لایحه قبلی تفاوتی ندارد گفت: کمیسیون برای بررسی جزییات لایحه جلسات متعدد با افراد مختلف ازجمله مسئولان دستگاه‌های اجرایی، فعالان اقتصادی و کارشناسان برگزار کرده است و درنهایت نظر واحد اتاق را در این زمینه به دولت و مجلس منعکس می‌کند.

رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران افزود: دولت هرساله سهم ارزش‌افزوده را بالابرده است درحالی‌که در اوج رکود بوده‌ایم و مصرف مردم بیشتر نشده است و حتی شاید در بعضی موارد کاهش‌یافته که دولت باید در این زمینه همفکری بیشتری با بخش خصوصی داشته باشد.

تولایی تصریح کرد: تاوان عدم اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در حلقه‌های توزیع عمده و توزیع خرد و بنکداری را تنها بخش تولید کشور می‌دهد که این روند باید تصحیح شود و ما این لایحه را صحیح نمی‌دانیم.

خواندن 1472 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.