یکشنبه, 18 خرداد 1399 13:00

ویروس کرونا و تاثیر آن بر صنعت نساجی و فرش ماشینی مطلب ویژه

شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی واحدهای صنفی و تولیدی در کشور به ویژه منطقه کاشان شد و این موضوع باعث شد تا واحدهای تولیدی متحمل ضرر و زیان‌های مختلفی با شیوع ویروس کرونا بشوند که آثار آن روز به روز نمود بیشتری پیدا می‌کند.

کاهش صادرات و فروش محصولات به ویژه در حوزه تولید نساجی و فرش ماشینی نیز باعث شده است تا دغدغه‌هایی را برای تولیدکنندگان فرش ماشینی منطقه کاشان ایجاد کند چراکه منطقه کاشان قطب تولید فرش ماشینی کشور و دومین تولیدکننده فرش ماشینی در جهان است.

این موضوع نشان‌دهنده بزرگی صنعت فرش ماشینی منطقه کاشان است و بر همین اساس لازم است تا تمهیداتی برای جبران این خسارات اندیشیده شود؛ دولت مواردی برای همکاری با واحدهای تولیدی تولیدکنندگان اعلام کرده است اما تولیدکنندگان کاشانی در عمل این موارد را مشاهده نکردند.

سیدعلی دیانت در جلسه کمیسیون کار، و بهبود کسب و کار  ضمن اشاره به تاریخچه شیوع بیماری‌های ویروسی در سراسر جهان اظهار داشت: شیوع این ویروس‌ها در جهان موضوع جدیدی نیست اما ویروس کرونا و شیوع آن به این شیوه جای بحث و بررسی دارد و سوالاتی را برای افراد به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه راهکارهای مختلفی برای مبارزه با ویروس کرونا ارائه دادند، افزود: در منطقه کاشان تدابیر ویژه‌ای برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اتخاذ شد که یکی از آن تعطیلی واحدهای تولیدی بود که تبعات اجتماعی و اقتصادی سوء بر منطقه داشت.

نائب رئیس اتاق کاشان ضمن اشاره به آغاز به کار مجدد واحدهای تولیدی از 17 فروردین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابراز داشت: برخی از واحدهای تولیدی در کاشان عملا تا نیمه اول نخست فروردین تعطیل بود و به همین جهت ضرر و زیانی از این تعطیلی متحمل نشدند اما برخی واحدها متحمل ضرر و زیان های قابل توجهی شدند.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا موجب شد هزینه‌هایی را متحمل واحدهای تولیدی بکند، گفت: تولیدکنندگان انتظار داشتند تا شب عید خوبی داشته باشند اما با شیوع ویروس کرونا این موضوع تحت تاثیر قرار گرفت و بر اساس انتظارات، تولیدکنندگان فروش نداشتند.

دیانت با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا موجب کاهش صادرات واحدهای تولیدی شده است، تصریح کرد: با وجود این کاهش صادرات اما تولیدکنندگان فرش ماشینی در منطقه کاشان محصولات خود را برای حفظ پویایی این صنعت به روش های گوناگون صادر کردند.

احمد فرهی نیز با بیان اینکه نمی‌توان از دولت انتظار داشت که ضرر و زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا را جبران کند، اظهار داشت: فرش یک کالای استراتژیک است و بر همین اساس آنچه که دولت باید از آن اطلاع پیدا کند آن است که منطقه کاشان که عمده فعالیت آن ریسندگی و تولید فرش است لازم است برای حفظ این صنعت قدم‌های مهمی برداشته شود.

وی با بیان اینکه اشتغال حوزه ریسندگی و نساجی منطقه کاشان باید برای دولت مهم باشد، افزود: دولت باید ارز مواد اولیه تولیدکنندگان حوزه نساجی را تامین و موانع آن را بردارد تا تولیدکنندگان نیز برای حفظ اشتغال و پویایی در واحدهای تولیدی تلاش کنند..

این تولیدکننده فرش ماشینی کاشان با بیان اینکه فرش ماشینی صنعت سفارشی شده است، ابراز داشت: در گذشته تولیدکنندگان محصولات خود را تولید و در زمان اوج تقاضا همچون شب عید این محصولات را به فروش می‌رساندند اما امروز با توجه به سفارشات تولید میکنیم.

مصطفی اصفهانیان با بیان اینکه کرونا یک اثر کوتاه مدت و یک اثر بلند مدت دارد، اظهار داشت: اثر کوتاه مدت همان تعطیلی کارخانجات بود اما اثر بلندمدت  آن است که تعطیلی صنوف موجب کاهش درآمد شده است و این موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

وی با بیان اینکه با کاهش قدرت خرید مردم افراد خریدهای خود را اولویت‌بندی می کنند، افزود: اولویت اول مردم در این شرایط تهیه مایحتاج زندگی است و بر همین اساس خرید کالاهای لوکس نظیر فرش در آخرین اولویت قرار می گیرد و بر همین اساس هرچه جلوتر می رویم آثار شیوع ویروس کرونا نمود بیشتری دارد.

این تولیدکننده فرش ماشینی کاشانی ضمن انتقاد از عدم عمل به تعهدات دولت در حوزه‌های مختلف ابراز داشت: دولت اگر وعده‌ای را به تولیدکنندگان می‌دهد لازم است به آن وعده‌ها متعهد باشد اما تاکنون به مواردی که اعلام کرده است عمل نکرده است چراکه تولیدکنندگان روی این وعده و وعیدها حساب می‌کنند.

مجتبی محلوجی نیز ضمن اشاره به شیوع ویروس کرونا در منطقه کاشان اظهار داشت: سعی بر آن شد تا واحدهای تولیدی برابر دستورالعمل‌های ابلاغی فعالیت کنند و در این زمینه بازدیدهای مختلفی با مشارکت مسئولان بهداشت و درمان صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه آثار شیوع ویروس کرونا همچنان به صورت کامل بروز نکرده است، افزود: مهمترین تاثیری که ویروس کرونا بر منطقه است منع آمد و شد بین استانی و حتی شهرستانی بود که تولیدکنندگان نمی‌توانستند تولیدات خود را به نقاط مختلف منتقل کنند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آران و بیدگل ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صمت به منظور جبران بخشی از خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا ابراز داشت: همکاران ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا مشکلات واحدهای تولیدی به گوش مسئولان بالادستی برسد تا برای آنان راه حل‌های اساسی اتخاذ شود.

خواندن 718 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 خرداد 1399 13:06