شنبه, 19 شهریور 1401 09:14

رئیس اتاق بازرگانی کاشان خبر داد: افزایش 40 درصدی شرکت کنندگان در نمایشگاه فرش ماشینی مطلب ویژه

محمود تولایی در جلسه کمیته فرش ماشینی در آخرین روز نمایشگاه فرش ماشینی، کفپوش، موکت و صنایع وابسته گفت: ماراتن نمایشگاه به خط پایان رسید. نمایشگاه یک رویداد است که هرچه پررونق‌تر و بانشاط‌تر برگزار شود، بهتر است، ولی فراموش نکنیم یک مسابقه است؛ چه بسا شرکت‌کننده‌ای که به حساب نمی‌آید، ولی از قهرمانان بزرگ و مطرح پیشی می‌گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی کاشان تاکید کرد: شورای سیاستگذاری و مجری اجازه هیچ‌گونه تبلیغات در هیچ نقطه نمایشگاه به اختیار خود ندارد؛ همچنین امکان رصد بازدیدکنندگان نمایشگاه را ندارد تا طیف مخاطب نمایشگاه را ارزیابی کند.
نمایشگاه در منطقه‌ای از تهران قرار گرفته است که تصمیم آن نیز با خودش نیست. حتی در نقشه حمل و نقل درون‌شهری تهران دیده نشده است. در تهران سال‌هاست مترو راه‌اندازی شده، ولی نمایشگاه مترو ندارد و هیچ خطی به نمایشگاه نمی‌رسد. نمایشگاه برای ما همه‌چیز است، ولی برای مدیریت کلانشهر تهران چیز مهمی نیست. ممکن است وسط برگزاری نمایشگاه با یک حادثه تعطیل شود و کاری از دست هیچ‌کس بر نیاید. ما با این فضا، کار می‌کنیم. ما مسافر آن قطاری شده‌ایم که ریل‌گذاری آن در جای دیگر طراحی می‌شود و مسافران به دنبال اصلاح مسیر و افزایش سرعت قطار هستند!
محمود تولایی تصریح کرد: قوانین بین‌المللی اقتصادی را بپذیریم که مورچه‌ها در دنیای اقتصاد فیل‌ها را می‌خورند. چند سالی است که بزرگان صنعت فرش ماشینی از برخی کوچک‌ترها عقب افتاده‌اند. تجربه نمایشگاه نشان داد غرفه‌هایی که اصلاً هیچ به حساب نمی‌آمدند، ولی در فضاهایی مستقر شده‌اند که خیلی در دید نیست، نتیجه بهتری از نمایشگاه گرفته‌اند و راضی هستند. این‌ها روی تولید محصولاتی متمرکز شده‌اند که در بازار نبوده است! چند نفر از ما می‌دانیم که در کهریزک کارخانه فرش ماشینی فعال است؟ آیا کارخانه فرش در ورامین داریم؟ چه تولیداتی انجام شده است؟ شرکت تولیدی از کردستان اعلام می کند که فرش ماشینی پشمی که پشم آن به صورت دستی آماده شده و در نمایشگاه ارائه نموده، روز دوم نمایشگاه محصول یک سال خود را فروخته است و می‌گوید نتیجه‌ای از فضاهای باز گرفته که در فضای سالن به آن نرسیده است! در واقع، هرچه یک شرکت، محصول خلاقانه‌تری در بازار ارائه کرده، از سبد فروش همکاران دیگر کم شده، به این دلیل که روی خلاقیت و نوآوری تمرکز کرده است. این‌ها پدیده‌های جدید نمایشگاه هستند. راضی‌ترین غرفه‌های امسال غرفه‌های کنار خیابان های نمایشگاه هستند.
وی در ادامه سخنان خود اشاره داشت: غرفه‌داران لازم است به این موضوع توجه داشته باشند که قانون بازار این گونه نیست که در چه محلی از نمایشگاه قرار گرفته‌ایم. مخاطبین نمایشگاه همه تاجر هدفمند هستند. این را می‌دانند وقتی برای خرید به بازار می روند به دنبال این نیستیم که در کدام راسته از بازار کدام دکان بزرگ‌تر است؟ هرکس محصول بهتر با قیمت بهتر و شرایط بهتر ارائه کند از همان خرید می‌کنیم! کسی موفق‌تر است که مشتری را نگاه کرده نه خودش را! همه باید کاری انجام بدهیم که رضایت مشتری حاصل شود! اصلاً عینک‌ها را اشتباه گذاشته‌ایم! همه محصولاتی که در نمایشگاه ارائه شده، محصولات خوبی است! ولی یکی از غرفه‌داران که در انتهای یکی از سالن‌ها مستقر بود و محصول بی‌سی‌اف با شانه پایین‌تر تولید می‌کند، به ما گفت کههمه محصولات خود را به کشورهای اروپایی و آفریقایی صادرات می‌کند و از این بابت راضی است!
تولایی گفت: نمایشگاه رویدادی است که ورودی و خروجی دارد. طی سال‌های اخیر ورودی‌ها زیاد شده است. امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد شرکت‌کننده اضافه شده، ولی فضای نمایشگاه اضافه نشده است! مجری هر کسی که تعیین شود باید فضایی برایش در نظر بگیرد! برای تحقق این امر لازم است همه مهربان‌تر بنشینیم تا جا برای دیگران هم باز شود! آن هم برای سایت نمایشگاه بین المللی که همه چیز آن ثابت است و آنچه باید تغییر کند مطالبات و درخواست‌های شرکت‌کنندگان است تا این رویداد رقم خورد.
درخواست برای شرکت با توجه به رکود دو سال گذشته افزایش قابل توجه داشته است! اولین نامه اتاق، بهمن‌ماه برای رئیس سازمان توسعه تجارت ارسال شده است که مجریان صاحب صلاحیت را به شورای سیاست گذاری معرفی کند. انتخاب مجری نمایشگاه بر اساس لیستی است که از سوی سازمان توسعه تجارت معرفی می‌شود. آن‌ها هم چارچوب خاص خودشان را دارند.
رئیس اتاق کاشان گفت: صحبت‌هایی مطرح می‌شود که نمایشگاه بین‌المللی فرش ماشینی در کاشان برگزار شود. کسی که میهمان دعوت می‌کند باید اسباب و اثاثیه آن را حداقل در حد میهمان مهیا کند. الان نمایشگاه چهاردهم در فضای 19 هزار مترمربعی برگزار شده است. تقاضای نمایشگاه بیش از 35 هزارمترمربع است. این فقط فضای سالن مورد نیاز برای برگزاری نمایشگاه است. خدمات جانبی از مباحث ایمنی و خدماتی و رفاهی بر آن اضافه می‌شود. همه این‌ها باید فراهم شود. کاشان این چیزها را ندارد. البته ساخت سایت نمایشگاهی کاشان با سرعت در حال انجام است و امکان برگزاری نمایشگاه محلی و منطقه‌ای وجود دارد.
تولایی با تاکید بر هدفمندکردن اطلاع‌رسانی گفت: امسال احساس خطر کردم؛ نمایشگاه نباید به سمت تک‌فروشی برود. اصلاً به دنبال تبلیغات عمومی نیستیم. بنای کلی بر این نیست که مردم و مشتری‌های خانگی به نمایشگاه بیایند. اگر چنین شود امکان کار تجاری برای غرفه‌داران سخت خواهد شد. جامعه هدف نمایشگاه شبکه توزیع (تجار و اصناف) است که بعید است از رویداد فرش نمایشگاه فرش ماشینی بی‌اطلاع باشند.
وی تاکید کرد: لازم است تشکل‌های صنفی برای حل مسائل و مشکلات در کنار هم قرار گرفته و مشکلات را با همدلی حل کنند تا این که افرادی از بیرون صنف وارد پروسه تصمیم‌گیری شوند و مشکلات را افزون نمایند.
تولایی گفت: برگزاری نمایشگاه در سال کرونا با فشار وزارت صمت، سازمان توسعه تجارت و شرکت نمایشگاه بین‌المللی انجام شد. کسی تمایل به شرکت در آن دوره را نداشت، ولی حرف آقایان این بود که اگر برگزار نشود، از تقویم نمایشگاهی حذف خواهد شد و امسال شرکت‌کنندگان بخاطر مطالبه ما شرکت کنند، چون مجوز ستاد ملی کرونا در این باره صادر شده و موضوع کرونا قابل طرح جدی نیست.
وی اظهار کرد: تسهیلاتی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان یا صنایع وابسته فرش ماشینی برای شرکت در نمایشگاه از سوی شورای سیاستگذاری با همکاری مجری صورت گرفته، ولی از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان یا صنایع وابسته تقاضایی وجود نداشته است که به آن پاسخ داده نشود.
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه اظهار کرد: این نمایشگاه با ظرفیت ملی ولی مطالبه بین‌المللی برگزار می‌شود. نمایشگاهی که در مجموعه‌ای صددرصد دولتی با ضوابطی مشخص برگزار می‌شود، زیرساخت‌ها از سال‌ها پیش است؛ سالن‌های پر از ستون و مشکلات عجیب و غریب با ضوابطی که هیچ‌جایِ آن را نمی‌توان تغییر داد. البته این رویداد مهم و باشکوه، در تراز برترین نمایشگاه تولیدی صادراتی در تهران برگزار شد و لازم است جهت تعالی و ارتقا آن، همه با نگاهی ملی با پیگیری و برنامه‌ریزی برای توسعه کمی و کیفی بکوشیم.
رئیس اتاق کاشان از همکاری تمامی تشکل‌های مرتبط فرش ماشینی و موکت که در شورای سیاست‌گذاری وقت گذاشتند تشکر کرد و افزود: لازم است از همکاری وزارت صمت، سازمان توسعه تجارت و شرکت نمایشگاه بین‌المللی در برگزاری این رویداد مهم، سپاسگزاری کنیم.

خواندن 222 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 شهریور 1401 12:09

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.