یکشنبه, 09 مرداد 1401 07:59

بانک‌ها نقش مهمی در تامین نقدینگی صنعت دارند اما‌تولیدکننده اغلب موفق به تامین نقدینگی لازم از بانک‌ها نمی شود مطلب ویژه

رئیس اتاق بازرگانی کاشان در جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور با با هیئت رئیسه اتاق بازرگانی کاشان در محل سالن جلسات اتاق برگزار شد گفت: کاشان از ظرفیت اقتصادی مناسبی برای حضور و فعالیت بانک‌ها به عنوان بنگاه اقتصادی برخوردار است. رویکرد اتاق بازرگانی کاشان در خصوص بانک‌ها حمایتی در چارچوب قانون است. اگر بانک‌ها حمایت نشوند نمی‌توانند فعالیت کرده و خدمات مطلوبی به صنعت و تولید منطقه ارائه نمایند.
محمود تولایی ادامه داد : هرچند در گذشته سوءمدیریت‌هایی که در برخی از مجموعه‌های اقتصادی نیمه‌دولتی منطقه حاکم بود باعث شد ضربه‌های به منابع بانک‌ها وارد شود ولی گردش مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط بخش خصوصی منطقه طی زمان‌های گذشته مطلوب بوده و خدمات متقابل خوبی بین بانک‌ها و این گونه بنگاه‌های اقتصادی برقرار بوده است.
وی گفت: در حال حاضر حدود 1700 واحد صنعتی در منطقه کاشان و آران و بیدگل فعال است. شاخص سرانه سرمایه‌گذاری و اشتغال در منطقه کاشان و آران و بیدگل از جایگاه نخست در کشور برخوردار است. افزون بر این عمدۀ منافع و سود بخش صنعت در کاشان مصروف توسعه سرمایه‌گذاری شده است و منابعی از کاشان خارج نشده است.
رئیس اتاق کاشان با اشاره با پتانسیل های بانک صنعت اظهار داشت: بانک صعنت و معدن خوب شروع کرد ولی خدمات آن به مرور زمان کاهش پیدا کرده است و نتوانسته است رضایت عمومی بخش صنعتی را تأمین کند. اگر بانک صنعت و معدن بتواند بنگاه‌های متوسط را حمایت کند اصلاً با مشکل مواجه نمی‌شود. به نظر می‌رسد منابع بانک‌ صنعت و معدن در صنایع دولتی پرداخت و عمدتا باز پرداخت نشده باشد، چنانچه در بخش خصوصی پرداخت شود با چنین مشکلی مواجه نمیشود.
تولایی با تاکید بر توسعه قابل توجه تراکنش های ارزی منطقه گفت: 70 درصد مواد اولیه فرش وارداتی است. اکرولیک، بخشی از پلی‌استر، رنگ، کنف و ماشین‌آلات صنعت فرش ماشینی وارداتی است. افزون بر این که دیگر صنایع نیز واردات انجام می‌دهد و تنوع محصول در کاشان بسیار گسترده است.
وی در پایان گفت : اضمحلال سرمایه در تورم است و بانک‌هایی که در حوزه ارزی منابع داشتند از این آسیب محفوظ ماندند ولی واقعیت این است که منابع مورد نیاز سرمایه در گردش صنعت را باید معادل مبالغ ارزی آن حساب کرد و اعتبارات ریالی ۵ سال قبل امروز کمتر از یک هشتم امکان تامین سرمایه در گردش برای صنعت را دارد.
 
علی خرسندیان - مدیرعامل بانک صنعت و معدن: 90 درصد تأمین مالی کشور توسط بانک‌ها انجام می‌شود
شبکه بانکی با بحران‌های مختلفی مواجه است. 90 درصد تأمین مالی کشور توسط بانک‌ها در حال انجام است. این در حال است گردش مالی «بودجه عمرانی دولت»، «بیمه»، «بازار سرمایه و بورس» و «سرمایه‌گذاری خارجی» و «شرکت‌های سرمایه‌گذاری بیمه‌ای» تنها 10 درصد مراودات مالی کشور را بر دوش کشیده است.
وی تصریح کرد: با وجودی که 90 درصد شبکه تأمین مالی توسط بانک صورت گرفته است بیشترین بی‌مهری‌ها و بی‌وفایی‌ها نسبت با بانک صورت می‌گیرد.
خرسندیان یادآور شد: امروز بانک‌ها با مشکل جدی تأمین منابع مواجه هستند. یکی دیگر از مشکلات بانک‌ها معوقات سررسیده شده هستند. امروزه اگر بانک‌ها سراغ بنگاه‌هایی بروند که معوقات سررسیده شده دارند فوراً از ستاد تسهیل و دادگستری و مراجع قضایی گفته می‌شود که رسیدگی متوقف شود تا به تولید خدشه‌ای وارد نشود.
خرسندیان تأکید کرد: اصلاً بانک‌ها به دنبال وارد کردن خدشه‌ به تولید کشور نیستند یا این که به دنبال تملک‌ بنگاه‌ها نمی‌باشند. در طول سال‌هایی که بانک تملکی به واسطه معوقات بنگاه‌های تولیدی انجام داده است مطلقاً موردی پیدا نمی‌کنید که بانک یک مجموعه اقتصادی دایر را تملک کرده باشد.
وی تصریح کرد: البته لازم است بانک‌ها برای حفظ بیت‌المال و منابع مردم ناچار برای مطالبات بنگاه‌هایی که از تولید و فعالیت فاصله گرفته پیگیری کرده و حتی برای تملک آن مجموعه اقدام کند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن اظهار داشت: رسالت بانک صنعت و معدن کمک به تولید و اشتغال است ولی متأسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای رقم خورده که به شدت دست بانک در معادلات اقتصادی بسته شده است. بانک‌ صنعت و معدن 52 شعبه در کشور دارد و این مزیت بانک است که خود را درگیر سرمایه‌گذاری خُرد نکرده است و به صورت تخصصی فعالیت می‌کند.
خواندن 252 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 09 مرداد 1401 08:11

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.