شنبه, 14 تیر 1399 13:58

محمود تولایی: موتور محرک اقتصادی در حال رشد کشور کشاورزی است. مطلب ویژه

محمود تولایی روز پنجشنبه در نشست کمیسیون کشاورزی، آب ، منابع طبیعی  و محیط زیست اتاق کاشان اظهار داشت: امروز موتور محرک رشد اقتصادی در حال حاضر کشور کشاورزی است  و سایر بخش‌های اقتصادی منفی شش تا هشت پیش بینی می شود  و تنها بخشی که می تواند ما را به صفر یا منفی دو برساند، کشاورزی است اما این بخش اقتصادی مظلوم واقع شده است..

وی با اشاره به کاهش میزان دبی چاه‌های قانونی و مجوز دار کشاورزی این منطقه تاکید کرد: برای کنترل و نظارت بر آب چاه‌های کشاورزی باید چاه‌های غیرمجاز مسدود شود.

رئیس اتاق کاشان  افزود: کشاورز بر اساس میزان مجوز و آب‌دهی چاه نسبت به لوله‌ و شبکه‌گذاری برای آبیاری قطره‌ای و بارانی و دیگر روش های نوین برنامه‌ریزی و هزینه  کرده است اما هنگامی که میزان مجوز را و برداشت چاه به نصف کاهش می یابد، منابع و تجهیزات نوین کشاورزی نیز از بین رفته و کل کار از انتفاع خارج میشود چه کسی پاسخگوی این خسارت خواهد بود؟

وی ادامه داد: مطالعات نشان میدهد اگر دولت بتواند جلو متخلفین را بگیرد افزایش برداشت از منابع زیاد نیست و سطح معقولی است اما بجای برخورد با چاه های غیر مجاز، از برداشت چاه های مجاز جلوگیری می کنند.

در ادامه مهرداد مرادوند با بیان اینکه مسائل و مشکلات کشاورزی در اکثر نقاط کشور یکسان است، اظهار داشت: مظلوم ترین بخش مربوط به بخش کشاورزی است و از این رو مشکلاتی را برای کشاورزی و کشاورز به وجود آورده است و این موضوعات در راستای ضد توسعه کشاورزی است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان ضمن انتقاد از ماده 101 و عدم صرفه اقتصادی برای کشاورز برای ایجاد واحد کشاورزی در محدوده شهری افزود: بهترین راهکار منطقه بندی قانون است و اتفاق افتادن آن می تواند به یک نتیجه و اجماع خوبی رسید در حالی که دست مدیران کل در این زمینه بسته است.

سپس سید تقی حجازی ، بخش کشاورزی را به عنوان صاحب اصلی آب عنوان کرد و اظهار داشت: وی خواستار واگذاری مالکیت آب  به مالک اصلی آن، بخش کشاورزی شد.

عضو هیات رئیسه اتاق کاشان افزود: اگر در ماهیان زنیتی و ... به عنوان شاگرد اول کشور هستیم چون از دیرباز مردم در منطقه دو شغله بوده و کشاورزی در کنار صنعت رونق داشته و دارد.

رئیس کانون گل سرخ با اشاره به تحقیقاتی که در زمینه مصرف بهینه در دانشگاه صورت گرفته اظهار کرد: دانشگاه در زمینه آبیاری و مصرف بهینه آب به پیشرفت بخش کشاورزی کمک می کند پس محدودیت در شیوه مصرف آب گذاشته، نه اینکه بخش کشاورزی را محدود کنید.

در پایان سیدجواد ساداتی نژاد با بیان اینکه باید گلخانه را در منطقه توسعه دهیم، اظهار داشت: قوانین دست و پا گیر باعث شده است که مشکلاتی برای توسعه بخش کشاورزی ایجاد شده است و بر همین اساس لازم است در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر توسعه دامپروری افزود: لازم است تا برای پرورش ماهیان آب شور به ویژه ماهی تیلاپیا اقدامات لازم صورت پذیرد تا مشاغل قابل توجهی را در این زمینه انجام شود چرا که این منطقه پتاسنیل های مختلف کشاورزی دارد.

گفتنی است حوزه کشاورزی در اوضاع و شرایط فعلی و با توجه به تحریم های اخیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در حالی که بهره وری این بخش با وجود تحریم ها حفظ و ارتقاء پیدا کرده است و از این رو لازم است تا بیش از پیش به آنان رسیدگی شود.

اتاق کاشان نیز در حفظ و ارتقاء شرایط می تواند نقش بسزایی داشته باشد و یکی از پتانسیل های این نهاد وجود کمیسیون کشاورزی آب ، منابع طبیعی و محیط زیست است که کشاورزان، روسای اتحادیه ها و انجمن ها می توانند بدون واسطه مشکلات خود را با مسئولان مطرح کنند.

کشاورزان مشکلات مختلفی در زمینه بیمه، قیمتگذاری، نبود زیرساخت ها دارند که با تشکیل جلسات در قابل کمیسیون کشاورزی، آب ، منابع طبیعی  و محیط زیست اتاق کاشان می توانند این موضوعات را با مسئولان و روسای ادارات مطرح و برای آن چاره اندیشی لازم صورت پذیرد.

خواندن 656 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.