یکشنبه, 19 خرداد 1398 09:38

مجمع عمومی مؤسس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام

مجمع عمومی مؤسس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ویتنام، پس از سه سال تلاش بی وقفه اتاق کاشان که به عنوان اتاق معین فعالیت های گسترده ای را در راستای تشکیل این اتاق صورت داده ، امروز برگزار می‌شود.

به گفته تولایی، رییس اتاق معین ایران و معین: ويتنام و ايران كه روابط ديپلماتيک خود را از سال 1973 آغاز كردند، همواره مناسبات دوجانبه مستحکمي داشته اند. ايران در سال 1991 و ويتنام نيز در سال 1997 نسبت به ايجاد سفارت در كشور طرف مقابل اقدام كردند.

ارزش مبادلات تجاري ايران و ويتنام كه مي توانست با توجه به ويژگي اقتصادي و توسعه اي هر دو كشور رقم هاي قابل توجهي باشد، با تحريم هاي يک جانبه غرب عليه ايران تا سال 2016 از رسيدن به ظرفيت اصلي خود بازماند و دو طرف پس از توافق هسته اي تصميم بر ادامه رايزني ها در سال 1395 گرفتند تا همکاري ها و مبادلات دو جانبه اقتصادي را افزايش دهند .
ارزش تجارت دوجانبه ايران و ويتنام در سال 2015 ميلادي 106ميليون و 700هزار دلار بود كه 77 ميليون و 200 هزار دلار آن سهم صادرات ويتنام به ايران بوده است. 

وی در ادامه افزود: نفت و گاز، همکاري هاي بانکي، كشت فراسرزميني، مخابرات و ارتباطات راه دور، فناوري هاي دانش بنيان، نانو تکنولوژي و همکاريي هاي دارويي و بهداشتي از جمله زمينه هاي مورد علاقه طرفين است كه در اين ديدار مورد مذاكره قرار گرفت. اين رايزني ها به سفر 14 مهر ماه 95 حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني، رئيس جمهوري اسلامي ايران به هانوي در ادامه سياست ها دولت يازدهم در تعامل با كشورهاي مختلف ختم شد. 

خواندن 1771 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 خرداد 1398 10:27

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.