شنبه, 21 خرداد 1401 09:34

لغو معافیت مالیاتی واردات ماشین آلات تولید، مانع توسعه اقتصادی مطلب ویژه

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمود تولایی افزود: در شرایطی که به اشتغال و سرمایه گذاری نیاز داریم و ماشین آلات کهنه کارخانجات نیاز به بازسازی دارد، قیمت ارز بالا رفته و تعرفه‌های گمرکی را تعدیل کردیم لغو معافیت مالیاتی برای واردات ماشین آلات صنعتی عجیب‌ترین اتفاق در دولت و مجلس بود که هیچ کس حاضر نیست پشت این رای بایستد.
وی اضافه کرد: وقتی علت حذف معافیت مالیاتی واردات ماشین آلات تولید را از مجلسی‌ها جویا می‌شویم می‌گویند ما این کار را نکردیم و وقتی به دولت می‌گوییم دولتی‌ها می‌گویند ما در جریان نیستیم.
تولایی گفت: این اتفاق نامیمون، ضربه سنگینی به توسعه و نوسازی ماشین‌آلات صنعت کشور خواهد زد، سرمایه‌گذاری و منابع را محدود و گرفتاری‌هایی برای ما درست خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در قانون حمایت از دانش بنیان‌ها هم همین رویکرد اتفاق افتاد افزود: اگر سران قوا به این موضوع ورود کنند مشکل حل می‌شود، زیرا تا کنون هم خذف معافیت مالیاتی واردات ماشین آلات تولید، آسیب‌های جدی به تولید وارد کرده و هم به ماشین آلات موجود در گمرک، هزینه‌های سنگینی وارد شده که در مواردی مالکان آن‌ها مجبور به دادن وثیقه‌های سنگین شدند که ادامه این روند، روحیه توسعه را از فعالیت اقتصادی سلب خواهد کرد.
گفتنی است؛ بر اساس بند ص تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ همه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی در حالی مشمول پرداخت حقوق ورودی شده‌اند که تا پیش از این، واردات ماشین‌آلات خط تولید که به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، موردنیاز واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز است، به استناد ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی، از پرداخت حقوق ورودی معاف بود.
خواندن 402 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 28 خرداد 1401 07:53

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.